Avatar şi The Hurt Locker, în fruntea nominalizărilor la Oscar

0

Filmul science-fiction Avatar şi thriller-ul de război The Hurt Locker au obţinut câte nouă nominalizări la Premiile Oscar, având şanse mari la categoriile Cel mai bun film şi Cel mai bun regizor (James Cameron şi Kathryn Bigelow), relatează Associated Press.

Kathryn Bigelow ar putea fi prima femeie care câştiga un premiu Oscar pentru regie. Ea a făcut deja istorie cu obţinerea, în premieră pentru o femeie, a unei astfel de distincţii la Directors Guild of America/DGA. Pentru prima oară din 1943 încoace, la categoria Cel mai bun film vor concura 10 filme, în loc de tradiţionala grupă de cinci.

Pe lista nominalizărilor la această categorie mai figurează: District 9, Up, Inglourious Basterds, The Blind Side, Up in The Air, A Serious Man, An Education şi Precious: Based on the Novel ‘Push’ By Sapphire. Lee Daniels, care a realizat Precious, a devenit al doilea regizor de culoare nominalizat vreodată la Oscar pentru regie, după John Singleton, în 1991, pentru Boyz N the Hood.

Printre actorii nominalizaţi se numără Sandra Bullock pentru rolul din drama The Blind Side, Jeff Bridges pentru Crazy Heart, Mo’Nique pentru Precious şi Christoph Waltz pentru rolul maleficului colonel Landa din Inglourious Basterds. Pe listă se mai află George Clooney, Morgan Freeman, Colin Flirth şi Jeremy Renner. Nominalizările pentru cel mai bun film străin includ The White Ribbon, A Prophet, Ajami, El Secreto de Sus Ojos şi The Milk of Sorrow.

Lista nominalizărilor arată astfel:

Cel mai bun film:

„Avatar”,
„The Blind Side”,
„Precious”,
„District 9”,
„An Education”,
„The Hurt Locker”,
„Inglorious Bastards”,
„Up”,
„A Serious Man” şi
„Up in the Air”.

Cel mai bun regizor:

James Cameron – „Avatar”,
Kathryn Bigelow – „The Hurt Locker”,
Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”,
Lee Daniels – „Precious”,
Jason Reitman – „Up in the Air”.

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Sandra Bullock – „The Blind Side”,
Carey Mulligan – „An Education”,
Meryl Streep – „Julie şi Julia”,
Helen Mirren – „The Last Station” şi
Gabourey „Gabby” Sidibe – „Precious”

Cel mai bun actor în rol principal:

Jeff Bridges – „Crazy Heart”,
George Clooney – „Up in the Air”,
Colin Firth – „A Single Man”,
Morgan Freeman – „Invictus” şi
Jeremy Renner – „The Hurt Locker”.

Cel mai bun actor în rol secundar:

Matt Damon – „Invictus”,
Woody Harrelson – „The Messenger”,
Christopher Plummer – „The Last Station”,
Stanley Tucci – „The Lovely Bones” şi
Christopher Waltz – „Inglorious Basterds”.

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Penelope Cruz – „Nine”,
Vera Farmiga – „Up in the Air”,
Anna Kendrick – „Up in the Air”,
Mo’Nique – „Precious” şi
Maggie Gyllenhaall – „Crazy Heart.

Cel mai bun scenariu adaptat:

Neill Blomkamp şi Terri Tatchell – „District 9”,
Nick Hornby – „An Education”,
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche – „In the Loop”,
Geoffrey Fletcher – „Precious”,
Jason Reitman şi Sheldon Turner – „Up in the Air”

Cel mai bun scenariu original:

Mark Boal – „The Hurt Locker”,
Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”,
Alessandro Camon şi Oren Moverman – „The Messenger”,
Joel Coen şi Ethan Coen – „A Serious Man”,
Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy – „Up”

Cel mai bun film de animaţie:

„Caroline”, de Henry Selick,
„Fantastic Mr. Fox”, de Wes Anderson,
„The Princess and the Frog”, de John Musker şi Ron Clements,
„The Secret of Kells”, de Tomm Moore, şi
„Up”, de Pete Docter.

Cea mai bună regie artistică:

„Avatar”,
„The Imaginarium of Doctor Parnassus”,
„Nine”,
„Sherlock Holmes”,
„The Young Victoria”

Cea mai bună imagine:

„Avatar”,
„Harry Potter and the Half Blood Prince”,
„The Hurt Locker”,
„Inglourious Basterds”,
„Das Weisse Band”.

Cele mai bune costume:

„Bright Star”,
„Coco avant Chanel”,
„The Imaginarium of Doctor Parnassus”,
„Nine”,
„The Young Victoria”.

Cel mai bun machiaj:

„Il Divo”,
„Star Trek”,
„The Young Victoria”

Cel mai bun lungmetraj documentar:

„Burma VJ”,
„The Cove”,
„Food, Inc.”,
„Which way Home”

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

„China Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”,
„The Last Campaign of Governor Booth Gardner”,
„The Last Truck: Closing of the a GM Plant”,
„Music by Prudence”,
„Rabbit a la Berlin”.

Cel mai bun mixaj de sunet:

„Avatar”,
„The Hurt Locker”,
„Inglourious Basterds”,
„Star Trek”,
„Transformers: Revenge of the Fallen”

Cel mai bun montaj de sunet:

„Avatar”,
„The Hurt Locker”,
„Inglourious Basterds”,
„Star Trek”,
„Up”

Cel mai bun montaj:

„Avatar”,
„District 9”,
„The Hurt Locker”,
„Inglourious Basterds”,
„Precious”

Cel mai bun film străin:

„Ajami” (Israel),
„El Secreto de Sus Ojos” (Argentina),
„The Milk of Sorrow” (Peru),
„Un Prophete” (Franţa),
„Das Weisse Band” (Germania)

Cel mai bun scurtmetraj:

„The Door”,
„Instead of Abracadabra”,
„Kavi”,
„Miracle Fish”,
„The New Tenants”

Cel mai bun scurtmetraj animat:

„French Roast”,
„Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”,
„The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”,
„Logorama”,
„A Matter of Loaf and Death”

Cele mai bune efecte vizuale:

„Avatar”,
„District 9”,
„Star Trek”

Cea mai bună coloană sonoră:

„Avatar” – James Horner,
„Fantastic Mr. Fox” – Alexandre Desplat,
„The Hurt Locker” – Marco Beltrami şi Buck Sanders,
„Sherlock Holmes” – Hans Zimmer,
„Up” – Michael Giacchino

Cel mai bun cântec:

„Almost There” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman,
„Down in New Orleans” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman,
„Loin de Paname” din „Paris 36” – Reinhardt Wagner şi Frank Thomas,
„Take It All” din „Nine” – Maury Yeston,
„The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” din „Crazy Heart” – Ryan Bingham and T Bone Burnett.

loading...
Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.