Fotbal: FC Barcelona, în finala Ligii Campionilor

0

FC Barcelona s-a calificat marţi seara în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce remizat cu marea rivală Real Madrid, scor 1-1 (0-0), pe teren propriu, în manşa secundă a semifinalelor.

Învingătoare cu 2-0 pe ”Santiago Berbanbeu”, Barca a deschis scorul în faţa propriilor suporteri prin golul marcat de Pedro Rodriguez (54), dar brazilianul Marcelo (64) a restabilit egalitatea.

Prima repriză a fost controlată categoric de catalani, care au avut un joc de posesie remarcabil (69% faţă de 31%) şi doar portarul Casillas s-a opus deschiderii scorului, la ocaziile lui Busquets (22), Messi (32, 37) şi Villa (34).

Real a marcat un gol în min. 47, prin Gonzalo Higuain, dar a fost anulat corect pentru un fault evident în atac al lui Ronaldo la Mascherano. Barca a deschis scorul în min. 54, prin Pedro, care l-a executat pe Casillas după o pasă genială a lui Iniesta.

Doar zece minute au condus gazdele, Real egalând prin Marcelo (64), care a reluat în plasă mingea centrată de Di Maria, după ce argentinianul trimisese în bară în primă fază. Echipa lui Guardiola nu a mai repetat jocul bun din prima repriză, dar a blocat bine încercările ofensive ale madrilenilor.

Finalul partidei a adus revenirea pe gazon a francezului Abidal, operat de tumoare la ficat cu ceva timp în urmă.

În finală, Barcelona va întâlni probabil pe Manchester United, care a câştigat cu 2-0 în prima manşă cu Schalke 04, în deplasare. Finala competiţiei va avea loc Londra, pe Wembley, în data de 28 mai.