Steaua s-a calificat în finala Cupei României-Timişoreana

0 5

Steaua Bucureşti s-a calificat miercuri în finala Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-1), cu FC Braşov, în deplasare, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

După 0-0 în Ghencea, Steaua a reuşit să prindă finala graţie golului marcat în deplasare de Nicolae Dică (86). FC Braşov deschisese scorul în min. 41, prin Ilyeş, dintr-un penalty acordat în urma unui henţ în careu comis de Brandan.

Steaua a avut prima ocazie a meciului, dar Marinescu a ratat şutul din careu, la centrarea lui Tănase (5). Meciul a continuat modest, putându-se remarca o singură ocazie în prima repriză, de partea Braşovului, în min. 30, când Cristescu a tras pe lângă poartă din unghi.

După pauză, Tănase a trimis o centrare periculoasă în faţa porţii, dar portarul Marc a respins. Dică a fost cel mai periculos om al Stelei în partea secundă, şutând în bară (58), din lovitură liberă, trimiţând cu capul în min. 76 şi 84. Dică a marcat golul calificării, în min. 86, cu un şut de la 17 metri, la o minge pusă pe tavă de Răduţ. Szekely ratase o ocazie foarte mare, un minut mai devreme.

Gazdele au jucat ultimele minute în inferioritate numerică, după eliminarea brazilianului Filipe Teixeira (88).
FC Braşov a ratat o premieră în istoria sa, deoarece nu s-a calificat niciodată în finala Cupei până acum.

În finala din 25 mai, de la Braşov, Steaua va întâlni probabil pe Dinamo, care a învins în prima manşă a semifinalelor pe Gloria, la Bistriţa, cu scorul de 2-0. Partida retur va avea loc joi în Şoseaua Ştefan cel Mare.

Braşovul ar putea găzdui o finală de Cupa României între Steaua şi Dinamo, după ce în 1989 (29 iunie), Steaua se impunea cu scorul de 1-0 sub Tâmpa, prin golul lui Hagi. Ultima finală a Cupei între Dinamo şi Steaua a avut loc în 1990 (6-4).

Capitala nu a mai avut o reprezentantă în finală din 2007, când Rapid învingea pe Poli Timişoara cu 2-0.

Dinamo a câştigat ultima sa Cupă în 2005 (1-0 cu Farul), în timp ce Steaua a cucerit ultima Cupă în 1999 (4-2, după loviturile de departajare, cu Rapid; 2-2 după prelungiri). Palmaresul Stelei cuprinde 20 de Cupe ale României, în timp ce Dinamo are în vitrina sa 12 Cupe.