Liga I la fotbal : Steaua – Rapid 0-0

0 5
Steaua Bucureşti şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, 0-0, luni seara, pe Arena Naţională, în ultimul meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal.

Meciul nu a fost unul spectaculos, dar repriza secundă a fost marcată de două incidente, în urma cărora stelistul Prepeliţă şi rapidiştii Alexa şi Ezequias au fost eliminaţi.

Rapid a avut o primă repriză mai bună, cu două ocazii în primul sfert de oră, prin Filipe Teixeira (7) şi Sburlea (14). Steaua a avut cea mai mare situaţie de gol, prin Prepeliţă (25), care a tras peste poartă de la 16 metri. Finalul primei reprize a adus alte două ocazii notabile pentru giuleşteni, prin Herea (43, 45+1).

În partea secundă, Steaua a avut o perioadă mai bună de joc, iar la un atac al gazdelor, Prepeliţă l-a lovit din inerţie pe Coman şi a ieşit o busculadă în care au fost implicaţi aproape toţi jucătorii celor două echipe. Doar Prepeliţă şi Alexa au fost eliminaţi de arbitrul Tudor, dar lovituri au schimbat şi alţi jucători. Coman nu a mai putut continua partida şi a fost schimbat.

Rapid a rămas în chiar 9 jucători din min. 75, când Ezequias a fost eliminat după o intrare brutală la Tibi Bălan. Chiar dacă a avut superioritate numerică circa 20 de minute, Steaua nu a reuşit să îşi creeze nicio ocazie de gol.