Oţelul Galaţi s-a calificat în sferturile Cupei României-Timişoreana

0 6
Oţelul Galaţi s-a calificat marţi seara în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins cu scorul de 2-1 (0-0) pe FCM Tg. Mureş, pe teren propriu, în optimile de finală.

Oţelul s-a impus prin golurile semnate de Gabriel Paraschiv (51), Liviu Antal (87), golul de onoare al oaspeţilor fiind reuşit de Danijel Subotic (81).

Golul victoriei gălăţenilor a fost adus de Antal, fost jucător la FCM Tg. Mureş, cel care marcase golul victoriei şi în sezonul trecut (1-0). Antal a ratat un penalty, dictat după faultul lui Lorand Szilagyi la Ionuţ Neagu (85). Şutul lui Antal s-a dus în bară, jocul a continuat, Pena a centrat în faţa porţii, iar acelaşi Antal a marcat spectaculos din foarfecă.

În prelungiri, Neagu a comis un fault de joc la Celsinho, acesta a ripostat, însă arbitrul Robert Dumitru i-a acordat cartonaş galben gălăţeanului (al doilea, eliminat), fără a-i arăta cartonaşul roşu cuvenit lui Celsinho.

Oţelul o învinge pe FCM pentru a doua oară în doar câteva zile cu 2-1, după victoria de la Tg. Mureş, de sâmbătă, din campionat.

Sferturile de finală sunt programate în perioada 6-8 decembrie.