Lista candidaţilor USL la alegerile locale din 10 iunie

0
Uniunea Social Liberală a aprobat luni,19 martie, lista candidaţilor la alegerile locale din 10 iunie, aceasta urmând a fi validată la congresul reunit al partidelor componente din 7 aprilie.

Lista cuprinde candidaţii la Consiliile Judeţene şi la primăriile municipiu reşedinţă de judeţ.

Potrivit listei remise de Biroul de presă al USL, candidaţii sunt următorii:

ALBA- PNL- Teodor Atanasiu, PNL – Călin Potor
ARAD – PNL – Ioan Cristina, PC – Lia Ardelean,
ARGEŞ – PSD – Constantin Nicolescu, PSD – Tudor Pendiuc
BACĂU – PSD – Dragos Benea, PNL – Romeo Stavarache
BIHOR -PNL – Cornel Popa, PNL – Ilie Bolojan;
BISTRIŢA NĂSĂUD – PSD – Radu Moldovan, PSD – Ovidiu Creţu
BOTOŞANI – PNL – Florin Ţurcanu, PSD – Ovidiu Portariuc
BRAŞOV – PNL – Aristotel Căncescu, PSD – Cătălin Leonte
BRĂILA – PSD – Gheorghe Bunea Stancu, PSD – Aurel Simionescu
BUZĂU – PNL – Cristinel Bîgiu, PSD – Constantin Boşcodeală
CARAŞ SEVERIN – PNL – Marcel Vela, PSD – Mihai Stepănescu
CĂLĂRAŞI – PNL – Răducu Filipescu, PNL – Dan Drăgulin
CLUJ – PNL – Horea Uioreanu, PNL – Marius Nicoară
CONSTANŢA – PSD – Nicuşor Constantinescu, PSD – Radu Mazăre
COVASNA – PNL – Marius Obreja, PNL – Mădălin Guruianu
DÂMBOVIŢA – PSD – Adrian Ţuţuianu, PNL – Gabriel Grozavu
DOLJ – PSD – Ion Prioteasa, PSD – Olguţa Vasilescu
GALAŢI – PSD – Nicolae Bacalbaşa, PNL – Marius Stan
GIURGIU – PNL – Dumitru Beianu, PNL – Lucian Iliescu
GORJ – PSD – Ion Călinoiu, PSD – Florin Cârciumaru
HARGHITA – PNL – Ioan Proca, PSD – Jean Adrian Aurel
HUNEDOARA – PNL – Mircea Moloţ, PC – Petru Mărginean
IALOMIŢA – PSD – Silvian Ciupercă, PSD – Alexandru Stoica
IAŞI – PNL – Cristian Adomniţei, PSD – Gheorghe Nichita
ILFOV – PNL – Marian Petrache
MARAMUREŞ – PC – Zamfir Ciceu, PNL – Cătălin Cherecheş
MEHEDINŢI – PSD – Adrian Duicu, PSD – Marius Screciu
MUREŞ – PNL – Ciprian Dobre, PSD – Cornel Brişcaru
NEAMŢ – PNL – Vlad Marcoci, PC – Vasile Drăguşanu
OLT- PSD – Paul Stănescu, PSD – Marius Oprescu
PRAHOVA – PSD – Mircea Cosma PSD – Iulian Bădescu
SATU MARE – PNL – Adrian Ştef, PSD – Dorel Coica
SĂLAJ – PSD – Tiberiu Marc, PNL – Radu Căpâlnăşiu
SIBIU – PSD – Ioan Cindrea, PC – Dragoş Floarea
SUCEAVA – PSD – Cătălin Nechifor, PNL – Alexandru Băişanu
TELEORMAN – PSD – Liviu Dragnea, PSD – Victor Drăguşin
TULCEA – PSD – Horia Teodorescu, PSD – Trifon Belacurencu
VASLUI – PSD – Dumitru Buzatu, PSD – Vasile Pavăl
VÂLCEA – PSD – Ion Cîlea, PNL – Emilian Frâncu
VRANCEA – PSD – Marian Oprişan, PSD – Decebal Bacinschi.

Potrivit listei, candidaţii la Timiş nu au fost deocamdată stabiliţi.

La Bucureşti, candidatul USL pentru Primăria Generală este este actualul edil şef Sorin Oprescu. El va participa la alegerile din iunie ca independent susţinut de USL.

Pentru Primăriile sectoarelor 1 şi 5 candidează pentru un nou mandat actualii primari Andrei Chiliman – PNL şi Marian Vanghelie – PSD.

Pentru Primăriile sectoarelor 2, 3, 4 şi 6, deciziile privind candidaturile vor fi luate în perioada următoare.

loading...
Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.