Judo: Cinci medalii pentru România la Cupa Mondială de la Bucureşti

0

România a obţinut, sâmbătă, 2 iunie, cinci medalii – una de aur, două de argint şi două de bronz – la categoriile 48 kg şi 52 kg la Cupa Mondială de judo care are loc în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti.

Andreea Chiţu, campioană europeană en titre, a câştigat medalia de aur, argintul fiind cucerit de Andreea Cătuna, la categoria 52 kg. Cele două medalii de bronz, pentru locurile 3 au revenit tot sportivelor din ţara noastră, Larisa Florian şi Elena Monica Ungureanu.

Florian a câştigat în meciul pentru locul 3 întâlnirea cu olandeza Miranda Wolfslag, iar Elena Monica Ungureanu s-a impus în faţa portughezei Ana Sousa.

O altă medalie de argint a fost adusă pentru România de Carmen Bogdan, la categoria 48 kg. Ea a pierdut finala cu belgianca Amelie Rosseneu.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.