Grupele şi programul meciurilor Campionatului European de fotbal 2012

0

Cea de-a 14-a ediţie a Campionatului European de fotbal – EURO 2012, competiţie organizată sub egida UEFA, se va desfăşura în perioada 8 iunie – 1 iulie 2012, în Ucraina şi Polonia.

Iată componenţa grupelor turneului final şi programul meciurilor:

GRUPA A: Polonia, Grecia, Rusia, Cehia

Meciuri

8 iunie, ora 19,00 (Varşovia): Polonia – Grecia
8 iunie, ora 21,45 (Wroclaw): Rusia – Cehia
12 iunie, ora 19,00 (Wroclaw): Grecia – Cehia
12 iunie, ora 21,45 (Varşovia): Polonia – Rusia
16 iunie, ora 21,.45 (Varşovia): Grecia – Rusia
16 iunie, ora 21,45 (Wroclaw): Cehia – Polonia

GRUPA B: Olanda, Danemarca, Germania, Portugalia

Meciuri

9 iunie, ora 19,00 (Harkov): Olanda – Danemarca
9 iunie, ora 21,45 (Lvov): Germania – Portugalia
13 iunie, ora 19,00 (Lvov): Danemarca – Portugalia
13 iunie, ora 21,45 (Harkov): Olanda – Germania
17 iunie, ora 21,45 (Harkov): Portugalia – Olanda
17 iunie, ora 21,45 (Lvov): Danemarca – Germania

GRUPA C: Spania, Italia, Irlanda, Croaţia

Meciuri

10 iunie, ora 19,00 (Gdansk): Spania – Italia
10 iunie, ora 21,45 (Poznan): Irlanda – Croaţia
14 iunie, ora 19,00 (Poznan): Italia – Croaţia
14 iunie,ora 21,45 (Gdansk): Spania – Irlanda
18 iunie, ora 21,45 (Gdansk): Croaţia – Spania
18 iunie, ora 21,45 (Poznan): Italia – Irlanda

GRUPA D: Ucraina, Suedia, Franţa, Anglia

Meciuri

11 iunie, ora 19,00 (Doneţk): Franţa – Anglia
11 iunie, ora 21,45 (Kiev): Ucraina – Suedia
15 iunie, ora 19,00 (Doneţk): Ucraina – Franţa
15 iunie, ora 21,45 (Kiev): Suedia – Anglia
19 iunie, ora 21,45 (Kiev): Suedia – Franţa
19 iunie, ora 21,45 (Doneţk): Anglia – Ucraina

SFERTURI DE FINALĂ:

21 iunie, ora 21,45: Sfert 1 (Varşovia): Locul 1 Grupa A – Locul 2 Grupa B
22 iunie, ora 21,45: Sfert 2 (Gdansk): Locul 1 Grupa B – Locul 2 Grupa A
23 iunie, ora 21,45: Sfert 3 (Doneţk): Locul 1 Grupa C – Locul 2 Grupa D
24 iunie, ora 21,45: Sfert 4 (Kiev): Locul 1 Grupa D – Locul 2 Grupa C

SEMIFINALE:

27 iunie, ora 21,45: Semifinala 1 (Doneţk): Câştigătoare Sfert 1 – Câştigătoare Sfert 3
28 iunie, ora 21,45: Semifinala 2 (Varşovia): Câştigătoare Sfert 2 – Câştigătoare Sfert 4

FINALA:

1 iulie, ora 21,45 (Kiev): Câştigătoare Semifinala 1 – Câştigătoare Semifinala 2

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.