Fotbal – EURO 2012: Rusia – Cehia 4-1

0

Echipa de fotbal a Rusiei a învins clar Cehia, cu scorul de 4-1 (2-0), vineri seara, la Wroclaw, în grupa A la EURO 2012, competiţie găzduită de Polonia şi Ucraina până pe 1 iulie.

Rusia, favorita grupei, a câştigat clar, meritat, prin golurile marcate de Alan Dzagoev (15, 79), Roman Şirokov (24), Roman Pavliucenko (82), respectiv Vaclav Pilar (52).

Primul sfert de oră al partidei a fost unul de tatonare, dar apoi Rusia a luat jocul pe cont propriu, a ratat prin Kerjakov (14), iar apoi a deschis scorul în min. 15, prin tânărul Alan Dzagoev, care a reluat în plasă mingea trimisă în bară de Kerjakov. Imediat după gol, meciul a fost întrerupt pentru un minut, din cauza unei torţe aruncate pe teren de suporterii ruşi.

Drazgoev a ratat şansa dublei în min. 19, când a ratat din poziţie excelentă. Cehia a încercat să reechilibreze disputa, dar Malafeev a fost la post lovitura de cap a lui Rezek (23). Lansat excelent de Arşavin, Şirokov a majorat diferenţa în min. 24, la capătul unui nou atac rapid al formaţiei pregătite de olandezul Advocaat.

Cehia a ieşit la joc şi a avut o încercare timidă la poarta lui Malafeev, prin Kadlec (26).

Ruşii au cerut penalty la un duel între Plasil şi Arşavin în careul ceh (27), iar apoi Kerjakov a irosit o şansă foarte bună, din poziţie de finalizare (33).
Ultima ocazie din prima repriză a fost semnată de Pilar (45), a cărui lovitură de cap a fost prinsă de Malafeev.

La reluare, Rusia a părut că are în continuare o viteză în plus, în faţa unei echipe cu un Rosicky neinspirat şi cu Baros izolat. Kerjakov (50) a tras pe lângă poartă, după care Cehia a reuşit să reducă din diferenţă, prin Pilar (52), lansat excelent de Plasil.

După momente mai bune ale echipei pregătite de Bilek, Rusia a revenit la cârma jocului şi a ratat noi ocazii, prin Şirokov (55), dar mai ales prin Kerjakov (64), în urma pasei geniale a lui Arşavin. Kerjakov a continuat să rateze din toate poziţiile (68, 70), ajungând la şapte şuturi, dar niciunul cadrat.

Rosicky s-a remarcat totuşi în min. 75, când i-a dat emoţii lui Malafeev, portarul lui Zenit fiind nevoit să reţină în doi timpi.

Rusia a reuşit în cele din urmă să traneşeze soarta partidei în min. 79, când Dzagoev a fost găsit la marginea careului şi a reuşit ”dubla”. Roman Pavliucenko a ridicat scorul la 4-1 în min. 82, la capătul unei acţiuni personale, după ce l-a ridiculizat pe Hubnik.

În următoarele partide din grupă, pe 12 iunie, Rusia va înfrunta Polonia, iar Cehia va da piept cu Grecia.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.