EURO 2012: Până marţi, nicio echipă în istoria turneului nu a condus cu 2-0 după 6 minute

0

Până marţi, 12 iunie, nicio echipă nu a condus cu 2-0 după numai 6 minute la un turneu final de Campionat European, această performanţă fiind reuşită de Cehia, care a marcat rapid două goluri în meciul cu Grecia din Grupa A a EURO 2012, pe care avea să-l câştige în final cu 2-1, anunţă UEFA.

După 2 minute şi 14 secunde, Petr Jiracek a deschis scorul, reuşind al treilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale europene, egalând reuşita englezului Alan Shearer din meciul cu Germania din 1996. În minutul 6, Vaclav Pilar a marcat al şaselea cel mai rapid gol din istoria EURO, profitând de greşeala portarului Kostas Chalkias.

Cehia nu înscrisese niciun gol în precedentele sale trei meciuri contra Greciei.