Jocurile Olimpice – Atena 2004

0

Cea de-a XXVIII-a ediţie a Jocurilor Olimpice s-a desfăşurat, la Atena, în perioada 13 august – 29 august 2004. Ceremonia a fost deschisă de preşedintele grec Konstantinos Stephanopoulos.

La Jocurile Olimpice de la Atena au participat în total 10.625 de sportivi, din 201 de ţări (un număr record), dintre care 4.329 de femei şi 6.296 de bărbaţi, care s-au întrecut în 301 probe din 31 de discipline sportive: atletism, canotaj, badminton, baschet, baseball, box, kaiac-canoe, ciclism, scrimă, fotbal, gimnastică, haltere, handbal, hochei, judo, lupte, nataţie, nataţie sincron, pentatlon, polo de apă, softball, echitaţie, tenis, tenis de masă, tir, tir cu arcul, volei, sporturi nautice, sărituri în apă, taekwondo, triatlon, yachting.

În clasamentul pe medalii, primul loc a fost deţinut de SUA, 36 de medalii de aur, 39 de argint, 27 de bronz, locul al doilea China, 32 de medalii de aur, 17 de argint, 14 de bronz, locul al treilea Rusia, 27 medalii de aur, 27 de argint, 38 de bronz. România a ocupat locul 14, cu 8 medalii de aur, 5 de argint şi 6 de bronz.

Pentru prima dată, la categoria lupte greco-romane au participat şi femei, iar în competiţia de scrimă, femeile au concurat şi la sabie.

Competiţiile au fost acoperite de 45.000 de voluntari, 21.500 de reprezentanţi ai presei şi vizionate de 3,9 milliarde de telespectatori.

Înotătorul american Michael Phelps a obţinut şase medalii de aur. Olandeza Leontien Ziljaard-van Moorsel a devenit prima ciclistă care a obţinut şase medalii dintre care patru de aur în cursul carierei sale.

Atletul marocan Hicham El Guerrouj s-a impus în probele de 1.500 şi 5.000 m, în timp ce atleta feminină britanică Kelly Holmes a triumfat la probele de 800 m şi 1.500 m.

În sporturile pe echipe, Argentina a câştigat turneul masculin de fotbal, în timp ce echipa americană de softball a bătut echipa adversă cu 51-1.