România la Jocurile Olimpice de vară din 1952

0

După ce în 1948, la Londra, România nu a participat din cauza situaţiei economice grave de după război, ţara noastră a reluat şirul participărilor la Jocurile Olimpice de vară, prin trimiterea la Helsinki, în 1952, a unei numeroase delegaţii, numărând 83 de sportivi şi sportive.

La tir, proba de armă liberă calibru redus, doi concurenţi, românul Iosif Sârbu şi sovieticul Boris Andreev, au realizat performanţa limită: 400 de puncte din tot atâtea posibile. Reprezentantul nostru a devenit campion, aducând astfel României prima medalie de aur la JO (proba de tir, armă liberă, calibru redus, 40 focuri, poziţia culcat).

Un alt rezultat de prestigiu a fost medalia de argint, obţinută de Vasile Tiţă, la box, categoria mijlocie (75 kg) şi medaliile de bronz obţinute de Gheorghe Lichiardopol, după susţinerea unui baraj la pistol viteză, şi Gheorghe Fiat, la box, categoria semiuşoară (60 kg). Boxerii români, prezenţi la toate cele zece categorii, au avut neşansa unor accidentări: Gheorghe Fiat a fost accidentat în primul meci, iar Nicolae Linca, având arcada sângerândă, a fost oprit să boxeze în semifinală cu americanul Floyd Patterson.

Pe lângă tir, sporturile care ne-au adus satisfacţii au fost şi luptele greco-romane (trei locuri V). Dintre celelalte rezultate, de menţionat sunt, de asemenea, locul VI obţinut de Lia Manoliu (disc), la prima din numeroasele sale participări la JO. Tot pe locul VI s-a clasat şi Ion Soeter (înălţime), primul săritor român care a depăşit graniţa celor 2 metri.

Odată cu JO de la Helsinki, România a obţinut primele succese remarcabile, reuşind un palmares onorant: 4 medalii şi 27,75 puncte, ceea ce i-a adus clasarea pe locul 23 – din 69 de naţiuni.