România la Jocurile Olimpice de vară din 1956

Jocurile Olimpice din 1956, de la Melbourne, au constituit pentru sportivii români prima afirmare în elita sportului olimpic (locul 9 în clasamentul medaliilor şi 11 în ierarhia pe puncte).

România a făcut pregătiri minuţioase în vederea deplasării sportivilor săi la Jocurile Olimpice de vară de la Melbourne, din 1956, şi, cu mult înaintea deschiderii Jocurilor, o delegaţie românească a studiat la faţa locului condiţiile de concurs. Drept urmare, evoluţia sportivilor noştri s-a situat la un nivel net superior celorlalte participări.

La atletism, speranţele delegaţiei noastre se îndreptau cu precădere spre Iolanda Balaş, deţinătoarea recordului mondial la săritura în înălţime, cu 1,75 m. Dar, deşi a sărit 1,67 m, a doua performanţă a concursului, ea s-a clasat numai pe locul cinci.

Românii au fost, însă, revelaţia probelor de kaiac-canoe. Vechea supremaţie a canadienilor, cehilor şi americanilor a fost pur şi simplu spulberată de concurenţii români. Trei dintre cele patru medalii de aur decernate la aceasta disciplină au revenit sportivilor noştri.

Leon Rotman a devenit eroul acestor întreceri. Învingător în ambele probe individuale, Leon Rotman a atins o alta performanţă importantă: este primul român care a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în cadrul aceleiaşi ediţii.

La rândul lor, Alexe Dumitru şi Simion Ismailciuc s-au impus în proba de C2 1.000 m, şi, după o competiţie dură cu echipajele sovietic şi ungar, au cucerit medalia de aur.

Locul patru, ocupat de kaiaciştii Mircea Anastasescu şi Stavru Teodorov în proba de 1.000 m, a completat excelenta evoluţie a sportivilor români.

Întrecerile de box s-au încheiat cu succes pentru componenţii delegaţiei noastre: patru boxeri prezenţi – patru medalii obţinute. Deşi era accidentat încă de la debutul turneului, Nicolae Linca (categoria 67 kg) şi-a depăşit clar toţi adversarii, obţinând primul titlu de campion olimpic pentru România în această disciplină.

Printre învinşii săi, cotaţi iniţial ca principali favoriţi, s-au numărat campionul european Nicholas Gargano (Anglia) şi puternicul irlandez Frederick Tiedt. Mircea Dobrescu (categoria 51 kg) şi Gheorghe Negrea (categoria 81 kg) au câştigat câte o medalie de argint, iar Constantin Dumitrescu (categoria 63,5 kg) a ajuns şi el până în semifinale, obţinând bronzul.

Ca şi la JO de la Helsinki, tirul a adus delegaţiei noastre satisfacţii deosebite. Cei mai valoroşi trăgători la această ediţie s-au dovedit sovieticii, finlandezii şi românii. Proba de pistol viteză a fost dominată de doi concurenţi români: Ştefan Petrescu a cucerit aurul olimpic, iar Gheorghe Lichiardopol a obţinut medalia de bronz.

La prima participare olimpică, reprezentanţii noştri la pentatlon modern au obţinut locul şase (pe echipe).

Gimnastica românească a îmbogăţit palmaresul României cu două medalii de bronz, una la echipe, iar cealaltă, obţinută de Elena Leuştean, la sol.
Cele 13 medalii şi aproape 100 de puncte acumulate de sportivii noştri au adus România în rândul ţărilor puternice, devansând Franţa, Belgia, Japonia şi Finlanda.

Medalii:

AUR – Leon Rotman, Kaiac/Canoe (C-1, 1.000 m), Kaiac/Canoe (C-1, 10.000 m), Dumitru Alexe, Kaiac-canoe (C-2, 1.000 m), Simion Ismailiciuc, Kaiac/Canoe (C-2, 1.000 m), Nicolae Linca, Box (67 kg), Ştefan Petrescu, Tir (pistol viteză, 587 puncte)

ARGINT – Gheorghe Negrea, Box (81 kg), Mircea Dobrescu, Box (51 kg), Olga Szabo-Orban, Scrimă (floretă individual)

BRONZ – Constantin Dumitrescu, Box (63,5 kg), Elena Fodor-Dobrovolschi, Gimnastică (echipe), Georgeta Hurmuzache, Gimnastică (echipe), Sonia Iovan, Gimnastică (echipe), Elena Leuştean, Gimnastică (echipe), Elena Sacalici, Gimnastică (echipe), Emilia Vătăşoiu, Gimnastică (echipe), Francisc Horvath, Lupte (57 kg), Gheorghe Lichiardopol, Tir (pistol viteză), Elena Leuştean, Gimnastică (sol).

loading...

Citește și
Loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.