JO 2012: Rezultatele complete ale sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Londra

0 16
România a participat cu un lot de 105 sportivi la Jocurile Olimpice de la Londra (la cei 103 anunţaţi s-au adăugat cele două rezerve de la scrimă), care au obţinut 9 medalii, două de aur, cinci de argint şi două de bronz.Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2012 (27 iulie – 12 august):

ATLETISM (17 sportivi):
Nicoleta Grasu: disc – locul 14 (turul I)
Claudia Nicoleta Ştef: 20 km marş – locul 38
Bianca Perie: ciocan – locul 22 (calificări)
Cristina Bujin (triplusalt) – neclasată (a ratat toate încercările)
Esthera Petre: înălţime – locul 20 (calificări)
Lidia Şimon: maraton – locul 45
Constantina Diţă: maraton – locul 86
Andreea Ogrăzeanu: 100 m – locul 38 (turul I), 200 m – locul 36 (turul I)
Bianca Denisa Răzor: 400 m – locul 29 (turul I)
Mirela Lavric: 800 m – locul 14, semifinale
Angela Moroşanu: 400 m garduri – locul 26 (turul I)
Ancuţa Bobocel: 3.000 m obstacole – locul 16 (turul I)
Roxana Bârcă: 5.000 m – locul 34 (turul I)
Viorica Ţigău: lungime – locul 24 (calificări)
Cristina Casandra: 3.000 m obstacole – locul 37 (turul I)
Marius Iulian Cocioran: 50 km marş – locul 39
Viorel Marius Ionescu: maraton – locul 26

BOX (2 sportivi):
Andrei Bogdan Juratoni: cat. 75 kg – optimi
Mihaela Lăcătuş: cat. 60 kg – optimi

CANOTAJ (15 sportivi, 2 rezerve):
echipajul feminin 8+1 (Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Teodora Gîdoiu, Irina Dorneanu) – locul 4
2 rame fără cârmaci feminin (Georgeta Andrunache, Viorica Susanu): locul 5
4 rame fără cârmaci masculin (Marius Cozmiuc, Alexandru Pălămariu, Cristi Pîrghie, Florin Curuea): locul 12 (locul 6 în Finala B)
rezerve: Nicoleta Boghian şi Ionel Strungaru

CICLISM (1 sportiv):
Andrei Nechita: cursa pe şosea – abandon

GIMNASTICĂ (10 sportivi):
echipa feminină de gimnastică – locul 3 (medalie de bronz)
Cătălina Ponor: bârnă – locul 4, sol – locul 2 (medalie de argint),
Sandra Izbaşa: individual compus – locul 5, sărituri – locul 1 (medalie de aur), sol – locul 8, paralele – locul 67, bârnă – locul 14
Diana Bulimar: paralele – locul 30, bârnă – locul 10
Larisa Iordache: individual compus – locul 9, bârnă – locul 6, paralele – locul 26,
Diana Chelaru: paralele – locul 34, sol – locul 10
echipa masculină de gimnastică – locul 10
Flavius Koczi: sol – locul 7, cal – locul 46, inele – locul 33, sărituri – locul 7, paralele – locul 62, bară fixă – locul 66
Ovidiu Buidoso: sol – locul 42, cal – locul 36, paralele – locul 28, bară fixă – locul 40,
Marius Berbecar: cal – locul 54, inele – locul 38, paralele – locul 16, bară fixă – locul 51
Cristian Băţagă: sol – locul 29, cal – locul 55, inele – locul 27,
Vlad Cotuna: sol – locul 22, inele – locul 41, paralele – locul 25, bară fixă – locul 58

HALTERE (4 sportivi):
Roxana Cocoş: cat. 69 kg – locul 2 (medalie de argint)
Răzvan Martin: cat. 69 kg – locul 3 (medalie de bronz)
Gabriel Sîncrăian: cat. 85 kg – neclasat (a ratat încercările de la smuls)
Florin Ionuţ Croitoru: cat. 56 kg – locul 9

JUDO (6 sportivi):
Alina Dumitru: cat. 48 kg – locul 2 (medalie de argint)
Corina Căprioriu: cat. 57 kg – locul 2 (medalie de argint)
Andreea Ştefania Chiţu: cat. 52 – locul 9
Dan Gheorghe Fâşie: cat. 66 kg – locul 17
Vlăduţ George Simionescu: cat. +100 kg – locul 9
Daniel Brata: cat. 100 kg – locul 17

KAIAC-CANOE (11 sportivi):
echipajul feminin K2, 500 m (Irina Lauric, Iuliana Paleu): locul 16 (locul 8, Finala B)
echipaj masculin K4, 1.000 m (Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu): locul 8
echipaj masculin K2, 200 m (Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada): locul 13 (locul 5 Finala B)
echipaj masculin C2, 1.000 m (Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi) – locul 7
Iosif Chirilă: C1, 1.000 m – locul 11 (locul 3 în Finala B)

LUPTE (2 sportivi):
Alin Ciurariu Alexuc: greco-romane, cat. 96 kg – locul 16
Daniel Rareş Chintoan: libere, cat. 120 kg – locul 10

NATAŢIE (4 sportivi):
Camelia Potec: 200 m liber – locul 2, Seria a II-a, 400 m liber – locul 6, seria a III-a, 800 m liber – locul 7, seria a IV-a
Norbert Trandafir: 50 m liber – locul 8, semifinala 2; 100 m liber – locul 1, seria a V-a
Dragoş Agache: 100 m bras – locul 8, seria a III-a
Alexandru Coci: 200 m fluture – locul 5, seria a II-a

POLO
echipa masculină de polo pe apă (Dragoş Stoenescu, Mihai Drăguşin – Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Matei Guiman, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar) – locul 10

SCRIMĂ (8 sportivi+2 rezerve):
echipa feminină de spadă (Ana Maria Florentina Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman, rezervă Loredana Dinu): locul 6
Ana Maria Florentina Brânză: spadă individual – locul 11
Anca Măroiu: spadă individual – locul 5
Simona Cristina Gherman: spadă individual – locul 6
echipa masculină de sabie (Rareş Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, rezervă Alexandru Siriţeanu): locul 2 (medalie de argint)
Rareş Eugen Dumitrescu: sabie individual – locul 4
Gelu Florin Zalomir: sabie individual – locul 29
Tiberiu Dolniceanu: sabie individual – locul 21
Radu Horea Dărăban: floretă individual – locul 30
Bianca Alexandra Pascu: sabie individual – locul 25

TIR (2 sportivi):
Lucia Liliana Mihalache: skeet – locul 12 (calificări)
Alin George Moldoveanu: 10 m puşcă aer comprimat – locul 1 (medalie de aur)

TENIS DE MASĂ (3 sportivi):
Elisabeta Samara: locul 9
Daniela Dodean: locul 17
Adrian Crişan: locul 5

TENIS (5 sportivi):
Irina Camelia Begu – turul I (simplu)
Sorana Cîrstea – turul I (simplu, dublu feminin)
Simona Halep – turul I (simplu, dublu feminin)
Horia Tecău – turul I (dublu masculin)
Adrian Ungur – turul I (simplu, dublu masculin)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.