Box: Brazilia reclamă o eroare de arbitraj la JO şi cere schimbarea rezultatului unei finale

0

Acuzând o eroare a unui arbitru, Brazilia a solicitat schimbarea rezultatului finalei categoriei mijlocii din cadrul turneului de box al Jocurilor Olimpice de la Londra 2012, în care brazilianul Esquiva Falcao a pierdut în faţa japonezului Ryota Murata, la puncte, trebuind să se mulţumească doar cu medalia de argint.

Comitetul olimpic brazilian (COB) a informat că a trimis o scrisoare Asociaţiei internaţionale a boxului amator (AIBA) pentru a solicita modificarea rezultatului acestui meci final, bazându-se pe relatările din presă potrivit cărora arbitrul polonez Mariusz Gorn a recunoscut că l-a prejudiciat pe pugilistul brazilian, cu o sancţiune exagerată.

Brazilianul Esquiva Falcao, medaliat mondial, a pierdut pe 11 august, cu 14-13, finala la mijlocie în faţa lui Ryota, vicecampion mondial, într-o partidă care s-a decis în ultima repriză, a 3-a.

În primele 2 runduri, brazilianul a pierdut cu un punct diferenţă, dar, fiind net superior în ultima reprize, a fost penalizat de Gorn cu pierderea a două puncte pentru presupuse ţineri ale adversarului, dându-i-se un avertisment.

La sfârşitul meciului, arbitrul polonez ar fi spus şi unor colegi că nu ştia că prin avertismentul arătat ar putea schimba total decizia, având impresia că brazilianul conduce detaşat.