Fotbal – Liga I: Steaua – Rapid 1-0

Steaua Bucureşti a învins pe Rapid Bucureşti cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, 24 septembrie, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Steliştii au obţinut o victorie meritată graţie unui gol marcat la ultima fază a meciului, de Alex Bourceanu (90+6), din centrarea lui Chipciu.

Echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf a avut în acest meci două bare, ambele prin Chipciu (65, 90+3).

Pentru Steaua este prima victorie pe teren propriu cu Rapid după o pauză de zece ani. Ultimul succes acasă al steliştilor data din 27 octombrie 2002 (2-1).

Steaua a început mai bine meciul şi a avut prima ocazie în min. 5, când Chipciu a reluat din cădere pe lângă poarta lui Pecanha.

Rapid a avut o situaţie foarte bună de gol în min. 21, prin Filipe Teixeira, dar acesta nu l-a putut învinge pe Tătăruşanu.

Steaua a ratat deschiderea scorului în min. 22, când Georgievski a centrat în careu, Rocha nu a ajuns la balon, iar Rusescu a reluat greşit şi Pecanha a prins. Rusescu a tras din voleu peste poartă (31), iar Pecanha a salvat un gol ca şi făcut în min. 31, la un şut la colţul lung al lui Rocha, pe contraatac (35).

Până la pauză, Rapid a mai avut o oportunitate, dar Milisavljevic (37) a ratat lobul peste Tătăruşanu.

La reluare, jocul a fost deosebit de fragmentat, prima ocazie clară consemnându-se în min. 61, când Glauber a trimis neglijent către Pecanha, Chipciu a interceptat, dar portarul rapidist a salvat golul. Pecanha a apărat extraordinar şi în min. 63, în faţa lui Rusescu, după o gafă a lui Burcă. Forcingul Stelei a continuat cu o fază prelungită de atac, la capătul căreia Chipciu a tras în bară (65). Apoi, Bourceanu a tras peste poartă din afara careului (70).

Meciul s-a mai stins şi ocaziile au dispărut, o şansă de gol a partidei s-a consumat în prelungiri, când Chipciu a trimis în bara transversală din lovitură liberă (90+3). La ultima fază de atac a meciului, Bourceanu a marcat cu un şut din interiorul careului (90+6).

Jucătorii celor două echipe au pătruns pe teren purtând peste tricourile de joc altele cu mesaje de susţinere. Pe tricourile steliştilor scria ”Alături de Nea Imi şi Helmuth”, în legătură cu problemele de sănătate cu care se confruntă fostul antrenor Emeric Ienei şi fostul portar Helmuth Duckadam. Pe tricourile rapidiştilor se putea citi ”Fii tare, Spartane!”, mesaj de încurajare pentru fundaşul Marius Constantin, accidentat, care va sta mai multe luni în afara gazonului.

Acesta a fost al 109-lea meci direct dintre cele două formaţii în campionat: Rapid are 27 de victorii, 40 de meciuri s-au terminat la egalitate, iar Steaua a câştigat 42 de meciuri.

Steaua a reuşit prima sa victorie contra Rapidului în ultimele zece partide directe. Ultimul succes al steliştilor fusese cel din martie 2008, la ”masa verde”, după scandalul ”bricheta” (3-0, în Giuleşti).