Fotbal – Liga I: Steaua – CFR Cluj 1-0

0 15

Steaua Bucureşti a învins pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Raul Rusescu (75), din centrarea fundaşului macedonean Daniel Georgievski.

După o repriză mai modestă, Steaua a dominat categoric meciul şi a ratat numeroase ocazii mari de gol, portarul Marius Felgueiras (CFR) fiind unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Acesta s-a opus la şuturile lui Rusescu (61, 87), Pintilii (61), Georgievski (73). Szukala şi Gardoş au fost şi ei aproape de gol (49), iar Rusescu a trimis mingea în bară (81).

Cele mai mari ocazii ale campioanei au fost ratate în finalul primei reprize, când Georgevski a respins de două ori de pe linia porţii la mingile trimise de Gabi Mureşan şi Nicoară (45+3), şi în final, când Tătăruşanu a respins lovitura de cap a lui Piccolo (90+3).

CFR l-a pierdut pe mijlocaşul francez Nicolas Godemeche, accidentat la încălzire, iar Steaua pe Cristian Tănase, accidentat în min. 17 şi schimbat cu Adrian Popa.

Steaua are 7 victorii din 7 meciuri pe teren propriu în acest sezon.

CFR a învins ultima oară pe Steaua în 2005, iar în ultimele 14 meciuri directe ”roş-albaştrii” au înregistrat 6 victorii şi 8 egaluri.