Remus Pricopie, propus ministru al Educaţiei în noul guvern – biografie

Remus Pricopie a fost propus, miercuri, de premierul desemnat Victor Ponta, pentru preluarea portofoliului Educaţiei în noul Guvern.

 Remus Pricopie s-a născut la 22 ianuarie 1970 în comuna Ceahlău, judeţul Neamţ.

În perioada septembrie 2000 – iunie 2005 a urmat cursurile Facultăţii de Chimie din cadrul Universităţii Bucureşti. Între octombrie 1996 şi septembrie 1997 a urmat studii aprofundate în Relaţii Internaţionale şi Politici Europene în cadrul Universităţii din Liege, Belgia. În intervalul octombrie 1996 – ianuarie 2000 a studiat Comunicare şi Relaţii Publice la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative (SNSPA). În perioada august 2003 şi iulie 2004 s-a aflat la Universitatea George Washington, SUA, pentru a se specializa în Politici Educaţionale Internaţionale. Din 2005 este doctor în Ştiinţe Politice al SNSPA. Între octombrie 2006 şi iunie 2008 a studiat la Institutul de Educaţie al universităţii londoneze, unde a obţinut un masterat în Managementul Învăţământului Superior. A beneficiat de o bursă Fulbright la Universitatea de Stat din New York (martie 2007 – martie 2008).

Şi-a început cariera la Ministerul Educaţiei şi Cercetării pe post de inspector de specialitate, funcţie deţinută între februarie 1996 şi iulie 1997. A fost directorul Direcţiei de Comunicare din cadrul aceluiaşi minister între iulie – octombrie 1997. Secretar general al Ministerului Educaţiei şi Cercetării între mai 2001 şi septembrie 2001. Între decembrie 2001 şi mai 2003 a fost consilier al ministrului Educaţiei, funcţie ocupată şi între ianuarie – octombrie 2009. La 20 noiembrie 2007 a fost numit secretar de stat pentru învăţământul superior în cadrul Ministerului Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, până în decembrie 2008.

Asistent universitar la SNSPA până în septembrie 2000, apoi lector din octombrie 2000 până în septembrie 2005.

A lucrat ca director executiv al Centrului de pregătire în relaţii publice din cadrul Băncii Mondiale, între septembrie 1999 şi septembrie 2002. A fost director coordonator al Centrelor de Informare ale Uniunii Europene, 2001 – 2002.

În octombrie 2005 a devenit conferenţiar universitar doctor al SNSPA, iar din decembrie 2005 a fost decan al Facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice din cadrul SNSPA. La 6 martie 2012 a devenit rector al SNSPA.

Este membru al Asociaţiei Române a Profesioniştilor în Relaţii Publice; al Asociaţiei Române pentru Clubul de la Roma; al Asociaţiei Internaţionale de Comunicare.

Printre numeroasele lucrări publicate se numără ‘Relaţii publice. Evoluţie şi perspective’ (2005) şi ‘Introducere în relaţii publice – note de curs’ (2003).

Este căsătorit şi are doi copii.

Loading...
loading...
Citește și
Loading...
loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.