Fotbal: FC Vaslui – CFR Cluj 0-0

FC Vaslui a terminat la egalitate, 0-0, cu CFR Cluj, pe teren propriu, luni seara, în ultimul meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal, chiar dacă oaspeţii au jucat în repriza a doua cu doi oameni mai puţin.

FC Vaslui a ratat numeroase ocazii, mai ales în repriza secundă, când Varela a trimis mingea în bară (50). Portarul Felgueiras a avut intervenţii salvatoare la Raul Costin (56), Liviu Antal (63), Nicolae Stanciu (83), iar Varela a irosit o ocazie foarte mare (82).

Cadu (CFR) a ratat un penalty în min. 29, portarul Vytautas Cerniauskas apărând şutul pe centrul porţii al portughezului. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după intervenţie a lui Fernando Varela la Weldon.

Cadu a fost eliminat în min. 42, după o intrare brutală la Jivko Milanov, în urma căreia fundaşul bulgar şi-a pierdut câţiva dinţi şi a fost transportat la spital cu comoţie, după ce a fost lovit în cap cu genunchiul de portughez.

CFR a rămas în 9 după ce Diogo Valente a primit al doilea cartonaş galben la scurt timp, după ce a părăsit terenul fără acordul arbitrului, antrenorul Paulo Sergio intenţionând să-l schimbe cu fundaşul Ionuţ Rada. În cele din urmă Rada a intrat în locul lui Weldon.

La CFR a debutat cu acest prilej nigerianul Nwankwo Obiora.