Fotbal: Juventus s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 2-0 cu Celtic

0

Juventus Torino s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, graţie victoriei cu scorul de 2-0 (0-0) în faţa formaţiei scoţiene Celtic Glasgow, pe teren propriu, în manşa a doua a optimilor de finală.

Învingătoare cu 3-0 la Glasgow, Juve avea de îndeplinit o simplă formalitate în retur şi a reuşit să se impună din nou, cu 2-0, prin golurile marcate de Alessandro Matri (foto 24) şi Fabio Quagliarella (65). Celtic a avut o bună posesie în prima repriză şi a pus în pericol poarta lui Buffon în mai multe rânduri.
Pentru ”Bătrâna Doamnă” aceasta este prima calificare în sferturile Champions League din ultimii şapte ani.

Juve se află la a cincea victorie consecutivă în competiţie fără gol primit, chiar dacă i-a odihnit pe Giorgio Chiellini, Stephan Lichtsteiner şi Claudio Marchisio. Campioana Italiei a ajuns la o serie de 18 meciuri fără înfrângere în cupele europene.