Victor Ponta – reales în funcţia de preşedinte al PSD

0

Victor Ponta a fost reales, sâmbătă, 20 aprilie, în funcţia de preşedinte al Partidului Social Democrat, la Congresul formaţiunii, care se desfăşoară la Bucureşti.

 ***

Victor Ponta s-a născut la 20 septembrie 1972, la Bucureşti. Este absolvent al Liceului ‘Ion Neculce’ din Capitală (1991); licenţiat al Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti (1995).

A absolvit cursul de pregătire în domeniul combaterii infracţiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), în cadrul Programului Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Bucureşti (oct. 1998); a efectuat un stagiu de trei luni la Procuratura Naţională Anti-Mafia – Roma, Italia; stagiu de pregătire în domeniul infracţiunilor financiar-bancare şi informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington DC (mar. 2001); cursuri la Şcoala de Drept Penal Internaţional organizate de ELSA (Asociaţia Europeană a Studenţilor la Drept) şi Universitatea Bucureşti (dec. 2001); stagiu de pregătire în domeniul luptei anti-fraudă OLAF (Oficiul European Anti-Fraudă), Bruxelles, Belgia (2002); cursant al ‘Summer Programme in History, Politics and Society’ Exeter College, Universitatea Oxford, Marea Britanie (2004).

Este doctor în Drept Penal Internaţional al Universităţii din Bucureşti, cu teza ‘Curtea Penală Internaţională’ (iul. 2003).

A fost procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria sector 1 (1995 – 1998); procuror – Secţia de Anticorupţie, Urmărire Penală şi Criminalistică, specializat în domeniul infracţiunilor economico-financiare, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie (1998 – 2001); procuror şi coordonator al Biroului de Combatere a Spălării Banilor (2000 – 2001).

Este membru în Consiliul Naţional al Partidului Social Democrat (din 12 octombrie 2002), în Biroul Executiv Central al PSD (din 9 noiembrie 2002). A fost preşedinte al Consiliului Naţional Interimar al Tineretului Social Democrat (iulie – noiembrie 2002). A fost preşedinte al Tineretului Social Democrat (TSD) (9 noiembrie 2002 – 18 noiembrie 2006).

A ocupat funcţia de vicepreşedinte PSD din 10 decembrie 2006 şi până la 20 februarie 2010.

La 18 februarie 2010, Victor Ponta şi-a depus candidatura la conducerea Partidului Social Democrat. A câştigat preşedinţia PSD, la alegerile de la Congresul extraordinar al partidului din 20 februarie 2010.

Din 5 februarie 2011, Victor Ponta este copreşedinte al Uniunii Social Liberale.
La 30 august 2012 a fost ales vicepreşedinte al Internaţionalei Socialiste.
În decembrie 2004, a fost ales deputat în circumscripţia electorală nr. 20 Gorj, pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR, mandat reînnoit la 30 noiembrie 2008 din partea Alianţei Politice PSD+PC, când a obţinut peste 50% din voturile valabil exprimate.

La alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012, a câştigat colegiul uninominal nr. 6 din Gorj, obţinând un nou mandat de deputat.

În privinţa activităţii guvernamentale, Victor Ponta a fost secretar de stat, şeful Corpului de control al Guvernului (2001 – 2004); membru al Consiliului de supraveghere şi îndrumare al Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Bancare şi membru al Comisiei speciale privind faptele de natură penală comise de membrii Guvernului (2001); ministru delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanţare Internaţională şi Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar (martie 2004 – decembrie 2004).

La 18 decembrie 2008, Comitetul Executiv Naţional al Partidului Social Democrat l-a propus pe Victor Ponta pentru ocuparea portofoliului de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul în Guvernul Boc. A fost validat în funcţie la 22 decembrie 2008, împreună cu întreg Cabinetul Emil Boc. Victor Ponta a ocupat portofoliul de ministru pentru Relaţia cu Parlamentul până la 1 octombrie 2009, când miniştrii social-democraţi au demisionat din Guvernul de coaliţie cu PDL, după ce Dan Nica a fost revocat din funcţia de viceprim-ministru şi ministru al Administraţiei şi Internelor.

În urma căderii Guvernului Ungureanu, rezultat al adoptării moţiunii de cenzură USL, la 27 aprilie 2012 Victor Ponta a fost desemnat de preşedintele Traian Băsescu drept candidat la funcţia de prim-ministru. Pe 7 mai 2012, a primit votul de învestitură al Parlamentului.

Pe 17 decembrie 2012, preşedintele României, Traian Băsescu, l-a desemnat premier, fiind învestit în funcţie la 21 decembrie 2012, în urma alegerilor legislative.

Victor Ponta este decorat cu Ordinul Naţional ‘Serviciul Credincios’ în grad de Cavaler (2002) şi Ordinul ‘della Stella della Solidarieta Italiana’ (2004).

Este căsătorit cu europarlamentarul social-democrat Daciana Sârbu şi are doi copii.(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

loading...
Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.