Traian Băsescu, printre liderii politici europeni aflaţi în funcţie de cel mai mult timp

0

După demisia, miercuri, a lui Jean-Claude Juncker, premierul Luxemburgului timp de peste 18 ani, recordul de longevitate politică a actualilor lideri europeni îi revine lui Heinz Fischer, preşedintele Austriei de nouă ani (25 aprilie 2004), printre liderii politici europeni aflaţi în funcţie de cel mai mult timp fiind şi preşedintele român Traian Băsescu, informează AFP.

LUXEMBURG: Jean-Claude Juncker a condus guvernul timp de peste 18 ani (25 ianuarie 1995-10 iulie 2013).

AUSTRIA: Heinz Fischer este preşedinte de 9 ani şi două luni (25 aprilie 2004).

SLOVACIA: Ivan Gasparovic se află în fruntea statului de 9 ani şi o lună (15 iunie 2004).

ROMÂNIA: Traian Băsescu, preşedintele ţării de 8 ani şi şapte luni (20 decembrie 2004), în pofida a două încercări de destituire de către parlament, în 2007 şi 2012.

GERMANIA: Angela Merkel, cancelar german, se află la putere de 7 ani şi şapte luni (22 noiembrie 2005).

PORTUGALIA: Anibal Cavaco Silva este preşedinte de 7 ani şi patru luni (9 martie 2006).

ITALIA: Giorgio Napolitano conduce Italia de 7 ani şi două luni (15 mai 2006). În aprilie 2013, el a fost ales pentru al doilea mandat în fruntea ţării, după ce a promis că va scoate ţara din impas politic.

SUEDIA: Fredrik Reinfeldt este premier de 6 ani şi nouă luni (6 octombrie 2006).

ESTONIA: Toomas Hendrik Ilves este preşedinte de 6 ani şi nouă luni (9 octombrie 2006).

POLONIA: Donald Tusk este premier de 5 ani şi opt luni (16 noiembrie 2007).

În trecut, după generalul Franco – la putere în Spania timp de 39 de ani – doi lideri şi-au exercitat funcţiile timp de 16 ani: fostul cancelar german Helmut Kohl (octombrie 1982 – septembrie 1998) şi fostul preşedinte islandez Vigdis Finnbogadottir (iunie 1980-iunie 1996).

Franţa a fost condusă timp de 14 ani (1981-1995) de către preşedintele François Mitterrand şi 12 ani de către Jacques Chirac (1995-2002). Felipe Gonzalez a condus guvernul spaniol timp de peste 13 ani (1982-1996), iar Margaret Thatcher a rămas timp de peste unsprezece ani în Downing Street 10 (1979-1990). Mario Soares a fost preşedintele Portugaliei timp de zece ani (1986-1996), după ce a fost prim-ministru timp de nouă ani, în trei mandate (între 1976 şi 1985).(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

loading...
Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.