EUR
USD
GBP
CHF
AUD
CAD
BGN
RUB
ZAR
BRL
CNY
INR

Scrimă: Echipa feminină de spadă a României, medaliată cu bronz la Mondialele de la Budapesta

0

Echipa feminină de spadă a României a cucerit medaliile de bronz la Campionatele Mondiale de la Budapesta, duminică, 11 august, după ce a învins Franţa, cu scorul de 33-28, în finala mică.

Practic, Ana Maria Brânză, campioana europeană la spadă, a adus victoria echipei noastre, după ce înaintea ultimului duel, în care a întâlnit-o pe Josephine Jacques Andre Coquin, scorul era egal, 25-25. Franţuzoaica a condus cu 26-25 şi 27-26, dar Ana a reuşit să întoarcă scorul (28-27) şi apoi s-a desprins decisiv în ultimele secunde (30-27).

Franţa a condus marea majoritate a meciului, dar România a fost la o singură tuşă (18-19) în timpul duelului dintre Brânză şi Lauren Rembi. Simona Pop a reuşit egalarea (25-25), după un meci excelent cu Auriane Mallo (4-1), iar Ana Maria Brânză a adus victoria.

România (Ana Maria Brânză, Simona Pop, Raluca Sbârcia, Maria Udrea) a trecut în primul tur de Danemarca, scor 45-14, în optimi a învins Venezuela cu 45-30, pentru ca în sferturi să câştige, cu 36-32, în faţa Coreei de Sud (Choi Eun-sook, Choi Hyo-joo, Choi In-jeong, Shin A Lam), vicecampioană olimpică anul trecut la Londra. România a cedat în semifinale în faţa Rusiei, cu scorul de 33-44. Finala se va disputa între Rusia şi China (45-41 cu Franţa).

Echipa noastră, care câştigase ultimele două titluri mondiale (2011 la Catania şi 2010 la Paris), a adus a treia medalie a delegaţiei României la Mondialele de la Budapesta, după bronzul lui Tiberiu Dolniceanu la sabie masculin şi argintul echipei masculine de sabie.(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

loading...

Citește și
Loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.