Fotbal – Liga I: Dinamo Bucureşti – FC Universitatea Cluj 6-0

0

Dinamo Bucureşti a surclasat pe Universitatea Cluj cu scorul de 6-0 (3-0), vineri seara, pe stadionul ”Dinamo”, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii I de fotbal.

Dinamo a reuşit scorul campionatului, prin golurile marcate de Dragoş Grigore (29 – penalty, 45 – penalty), Mansaly Boubacar (30), Srgian Luchin (57), Alex Curtean (69) şi Dorin Rotariu (85).

”U” a început excelent meciul şi a ratat câteva ocazii uriaşe de gol, dar cei care au deschis scorul au fost dinamoviştii. Ionel Dănciulescu a fost faultat în careu de portarul Vlad Niculescu la primul penalty, iar Cosmin Matei a fost faultat de Gaston Mendy la al doilea. Golul lui Boubacar (30), primul sub tricoul lui Dinamo, a fost precedat de un ofsaid al jucătorului african. Rotariu a marcat la prima sa atingere de balon (85), după ce intrase pe teren cu două minute mai devreme.
Dacă pentru Dinamo este doar la al doilea succes în această ediţie de campionat, ”U” nu a cunoscut încă gustul victoriei.

*
FC Braşov a învins in extremis de ACS Poli Timişoara cu scorul de 2-1 (1-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 6-a a Ligii I de fotbal. Braşovenii au deschis scorul prin portughezul Sergio Rodrigues ”Serginho” (40), la prima sa reuşită în Liga I, dar Poli a restabilit egalitatea după pauză, prin Alin Şeroni (61), şi el la prima reuşită.

Deşi FC Braşov a rămas în zece oameni din min. 78, când Bruno Madeira a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben, a obţinut victoria în ultimele secunde ale meciului, prin Adrian Cristea (90+4), care a marcat la al doilea său meci în tricoul formaţiei de sub Tâmpa.

*
Săgeata Năvodari a învins pe Viitorul Constanţa cu scorul de 3-1 (1-0), vineri seara, pe stadionul ”Farul” din Constanţa, în primul meci din etapa a 6-a a Ligii i de fotbal. Au marcat: Mihai Roman (6, 90), Marius Tigoianu (81), respectiv Alexandru Lazăr (83(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)