Fotbal – Liga I: Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna 2-0; Oţelul Galaţi – Astra Giurgiu 0-4

0

Petrolul Ploieşti a învins pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din cadrul etapei a 7-a a Ligii I de fotbal.

Golurile echipei antrenate de Cosmin Contra au fost reuşite de spaniolul Pablo de Lucas (27), la primul său gol în Liga I, şi de Ferebory Dore (75), care intrase pe teren în min. 70.
La Petrolul a debutat cu acest prilej alt fotbalist spaniol, Walter Fernandez, în timp ce uruguayanul Juan Albin şi fostul internaţional de tineret Marian Beţa, transferaţi şi ei săptămâna aceasta, au rămas pe banca de rezerve.
Pentru Petrolul a fost prima victorie pe teren propriu în acest sezon în Liga I.

* Oţelul Galaţi – Astra Giurgiu 0-4

Astra Giurgiu a surclasat pe Oţelul Galaţi cu scorul de 4-0 (1-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii I de fotbal.
Astra s-a impus prin golurile marcate de Marian Cristescu (18, 48), Mirko Ivanovski (64) şi portughezul Pedro Santos (75), aflat la meciul său de debut (a intrat la pauză).
Oţelul a jucat în repriza secundă cu doi oameni mai puţin, după ce Sergiu Costin şi Gabriel Paraschiv au fost eliminaţi în finalul primei reprize.
În urma acestui succes, Astra a urcat pe primul loc al clasamentului.(Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)