Fotbal: Manchester United s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 3-0 cu Olympiakos

22

Manchester United s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins cu scorul de 3-0 (2-0) pe Olympiakos Pireu, pe stadionul ”Old Trafford”, în manşa secundă a optimilor de finală.

Echipa lui David Moyes a reuşit performanţa de a întoarce un deficit de două goluri, în urma eşecului din tur (0-2), graţie hat-trick-ului semnat de olandezul Robin van Persie (25 — penalty, 45+1, 52), care a părăsit în cele din urmă terenul accidentat.

Oaspeţii au avut prima ocazie mare a meciului, dar Perez a tras peste poartă din poziţie ideală (15).

”Diavolii roşii” au deschis scorul dintr-un penalty transformat de van Persie (25), după ce batavul fusese bruscat în careu de Holebas. Portarul De Gea a avut două intervenţii remarcabile (40) în faţa lui Fuster şi a lui Alejandro Domínguez, pentru ca MU să îşi dubleze avantajul chiar înainte de pauză, prin acelaşi Van Persie (45+1), din pasa lui Rooney.

La reluare, atacantul olandez şi-a completat opera, cu un gol, care se va dovedi a fi cel al calificării, marcat din lovitură liberă (52).

După al treilea gol, United a făcut pasul înapoi şi a lăsat iniţiativa oaspeţilor, aceştia irosind mai multe şanse bune de gol, cum a fost cea a lui Fuster (66).
Calificarea reuşită de Manchester United mai îndulceşte din sezonul amar al campioanei Angliei, care mai mult ca sigur nu va evolua în ediţia viitoare a Champions League. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)