Fotbal – Liga I: FC Vaslui – FC Viitorul Constanţa 0-1

FC Viitorul Constanţa a învins pe FC Vaslui cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, 4 aprilie, în deplasare, într-o partidă din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de tânărul Florin Tănase (85), acesta fiind primul gol în Liga I pentru fotbalistul de 19 ani.

Viitorul a mai acuzat neacordarea a două penalty-uri, unul în prima repriză, când Bogdan Mitrea a fost busculat evident în careu de Cesar Ortiz, iar apoi în repriza a doua, la un presupus henţ al lui Madson în propriul careu.

Viitorul a reuşit prima sa victorie în ultimele şase partide (două egaluri, trei eşecuri). Viitorul are două victorii în 2014, ambele în deplasare (2-1 cu Dinamo, 1-0 cu FC Vaslui).
FC Vaslui a pierdut două din ultimele trei partide jucate acasă (0-1 cu FC Botoşani, 0-1 cu Viitorul).

Nicolae Dică (Viitorul) a jucat meciul cu numărul 300 în Liga I. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)