Fotbal: Real Madrid a câştigat Cupa Spaniei, după 2-1 cu FC Barcelona

21

Real Madrid a câștigat Cupa Spaniei la fotbal după ce a învins în finală marea rivală FC Barcelona cu scorul de 2-1, miercuri seara, pe stadionul ”Mestalla” din Valencia, grație unui gol marcat de Gareth Bale.

Madrilenii și-au adjudecat pentru a 19-a oară Copa del Rey, în timp ce Barca se îndreaptă spre un sezon ratat, fără trofeu. Catalanii aveau șanse să realizeze o triplă remarcabilă în urmă cu nouă zile, dar de atunci au suferit trei eșecuri care confirmă criza de formă prin care trece clubul.

Barca a fost eliminată din sferturile Ligii Campionilor de Atletico Madrid (1-1 și 1-0 pentru echipa antrenată de Diego Simeone), a fost învinsă în campionat de modesta Granada cu 1-0, eșec care a trimis-o pe locul al treilea, cu șanse minime la titlu, iar acum a pierdut acest al treilea ”Clasico” al sezonului, în fața unui Real fără vedeta Cristiano Ronaldo.

Echipa ”merengue” rămâne în cursă pentru tripla Liga Campionilor (unde va juca în semifinale cu deținătoarea trofeului, Bayern Munchen, n. red.) — campionat (la un punt de liderul Atletico) — Cupa Spaniei (obiectiv atins), dar și-a luat și revanșa după acel 3-4 de senzație din campionat cu catalanii, chiar pe ”Bernabeu”.

Real a câștigat patru din cele șapte finale jucate cu Barcelona, ultima fiind în 2011, victorie în prelungiri adusă de Ronaldo, chiar pe Mestalla.

În finala de miercuri, în fața a 50.000 de spectatori, echipa antrenată de Carlo Ancelotti a deschis scorul prin argentinianul De Maria, în min. 10, la limita ofsaidului, în urma unei contre, la care au mai contribuit Isco, Bale și Benzema. După ce Real a mai avut șansa golului pe contraatac, prin Isco (35) sau Benzema, fundașul Marc Bartra a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, în urma unui corner (69).

Bale (67) și Modric (81 — bară) au fost și ei aproape de gol pentru Real, în cele din urmă galezul reușind să marcheze golul calificării, după o cursă pornită din tușa stângă, în care l-a depășit pe Bartra și l-a învins pe portarul Pinto.

Neymar a avut șansa (88) de a trimite meciul în prelungiri, dar mingea a lovit bara și meciul, în care din nou Leo Messi a fost de nerecunoscut, s-a încheiat cu succesul lui Real. În plus, Barca a mai suferit o lovitură, accidentarea fundașului stânga Jordi Alba.

Au evoluat echipele:
Barcelona: Pinto — Dani Alves, Bartra (Alexis Sanchez, 85), Mascherano, Jordi Alba (Adriano, 46) — Sergio Busquets, Xavi, Iniesta — Cesc Fabregas (Pedro, 60), Messi, Neymar. Antrenor: Gerardo Martino.

Real Madrid: Casillas — Dani Carvajal, Sergio Ramos, Pepe, Coentrao — Di María (Illarramendi, 85), Xabi Alonso, Modric, Isco (Casemiro, 87) — Bale, Benzema (Varane, 89). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru:Mateu Lahoz. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)