Europarlamentar ales Eduard Raul Hellvig (PNL) – biografie

0 14

Politicianul Eduard Raul Hellvig s-a născut la 27 octombrie 1974, la Zalău, județul Sălaj.

A absolvit Facultatea de Științe Politice și Administrație Publică din cadrul Universității ‘Babeș Bolyai’ din Cluj-Napoca (1997). A urmat studii postuniversitare în domeniul securității și apărării: Colegiul Național de Apărare, Universitatea Carol I București (2005-2006); Centrul European de Studii de Securitate ‘George C.Marshall’, Germania, Garmisch-Partenkirchen (2006). În 2009 a obținut titlul de doctor în Relații Internaționale al Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) din București.

A fost coordonator de programe în cadrul Fundației Soros, filiala Cluj (1995-1996), director de programe la Institutul de Analiză Politică Cluj-Napoca (1996-1997), broker BVB — TVM S.A. (1997-1998), membru al redacției ‘Sfera Politicii’ (1997-1998). Din 2001 și până în 2003 a ocupat funcția de director general al Institutului de Studii Sociale, iar în 2004 a fost director executiv al Sintezis România.

În 2003, a devenit membru al Partidului Umanist din România (PUR), care, în mai 2005, se transformă în Partidul Conservator — PC, între 2004-2005 a deținut funcția de președinte interimar al PUR Bihor. În septembrie 2008 a demisionat din PC și s-a înscris în Partidul Național Liberal (PNL). Din 3 mai 2011, este secretar general al PNL, înlocuindu-l pe Radu Stroe, care s-a retras din funcție.

A fost consilier politic al fostului vicepreședinte PNL Horia Rusu (1998-1999), consilier al ministrului de Interne Constantin Dudu Ionescu (1999-2000), consilier al candidatului la președinția României, Constantin Mugur Isărescu (2000), șeful staff-ului în campania lui Crin Antonescu pentru alegerile prezidențiale (2009).

La alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2004, a devenit deputat de Bihor, pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR. În legislatura 2004-2008, a făcut parte din Comisia parlamentară de anchetă pentru investigări și clarificări referitoare la activitatea ICE Dunărea; secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (octombrie 2005-septembrie 2008); membru al Delegației Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO.

În perioada 2006-2007, a fost deputat în Parlamentul European, făcând parte din Grupul Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa.

Eduard Raul Hellvig, a deținut funcția de ministru al Dezvoltării Regionale și Turismului în Cabinetul Ponta I, în perioada 7 mai 2012 — 21 decembrie 2012.

În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012 a câștigat un mandat de deputat, pe listele USL, în Colegiul uninominal nr. 4 din Ilfov. Mandatul său s-a încheiat la 3 septembrie 2013, în urma anunțării demisiei sale.

Începând cu 4 septembrie 2013, a devenit europarlamentar PNL și membru al Grupului Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa, în urma preluării unuia dintre mandatele de europarlamentar rămase vacante la Bruxelles.

A obținut un mandat la alegerile europarlamentare din 25 mai 2014.

Este căsătorit și are o fiică. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata