Europarlamentar ales Ioan Mircea Paşcu (PSD) – biografie

0

Ioan Mircea Pașcu s-a născut la 17 februarie 1949, în municipiul Satu Mare, județul Satu Mare.

Absolvent al Facultății de Comerț, secția Comerț Exterior, Academia de Studii Economice București (1971). Doctor în Științe politice, Institutul de Științe Politice și Studiere a Problemei Naționale (1980).

Cercetător științific principal gr. III la Institutul de Științe Politice și Studiere a Problemei Naționale (1971-1986); lector la Academia de Studii Politice și Sociale (1986-1989); profesor și decan al secției de Relații Internaționale, Școala Națională de Studii Politice și Administrative (1990); cercetător științific principal gr.I la Institutul Român de Studii Internaționale (din 1993); profesor universitar (1992-2000). Din 2004 este șeful catedrei de Relații Internaționale a Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative.

Membru FSN (1989-1992), apoi al PDSR din 1996, vicepreședinte din 17 ianuarie 1997, funcție pe care a deținut-o și de la 16 iunie 2001, momentul formării PSD în urma fuziunii fuziunii PDSR cu PSDR, și până în 2006.

A fost consilier prezidențial, directorul Direcției de politică externă din cadrul Departamentului de analiză politică al Președinției României (1 iul. 1990-31 sept. 1992).

Secretar de stat pentru politica de apărare și relații internaționale în cadrul Ministerului Apărării Naționale (1993-1996).

A fost ministru al Apărării Naționale în perioada 28 decembrie 2000 — 28 decembrie 2004.

Din 2005 până în decembrie 2006, a fost observator în Parlamentul European, în cadrul Grupului Socialiștilor Europeni. De la 1 ianuarie 2007 membru cu drepturi depline în PE. Din 14 iulie 2009 este membru al Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European. Este vicepreședinte al Delegației pentru relațiile cu Adunarea Parlamentară a NATO și al Comisiei pentru afaceri externe.

Membru al Institutului Internațional pentru Studii Strategice din Londra (1993); membru al Consiliului Centrului Euro-Atlantic, București; membru al Fundației ‘Un viitor pentru România’ și membru al „Academic Board NATO College” de la Roma (din 2006). Membru al Comitetului Consultativ DCAF (Centrul pentru Controlul Democratic al Forțelor Armate), Geneva; Membru al „SACEUR’S Mentor Group” (din 2006).

A fost ales europarlamentar pe listele PSD în cadrul scrutinului din 7 iunie 2009.

La 20 noiembrie 2010, în cadrul celei de-a 17-a ediții a Târgului Internațional Gaudeamus — Carte de învățătură, Ioan Mircea Pașcu și-a lansat cartea „Jurnalul de … ‘front'”.

Alte lucrări publicate: „Zone Denuclearizate”, București, Editura Politica, 1985 (Premiul „Nicolae Titulescu” al Academiei în 1985); „Armele și Politica”, București, Editura Politica, 1989; „Bătălia pentru NATO — Raport Personal”, București, Editura Proiect, 2007.

A fost decorat cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler.

La 6 februarie 2014, numele său a apărut pe lista primelor 13 nume propuse de PSD pentru alegerile europarlamentare din 25 mai 2014.

Căsătorit, are trei fiice. Vorbește fluent engleza. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.