Europarlamentar ales Victor Boştinaru (PSD) – biografie

0

uroparlamentarul Victor Boștinaru s-a născut la 17 mai 1952. În iunie 1974 a absolvit Facultatea de Istorie și Geografie din cadrul Universității București; în iunie 1981 a obținut diploma de licență și din partea Facultății de Istorie și Filozofie, Universitatea București.

A predat istoria și geografia în județul Dâmbovița între 1974 și 1989.

A fost președinte al Consiliului Frontului Salvării Naționale, Găiești, jud. Dâmbovița (26.12.1989-30.01.1990) și președinte al Consiliului Provizoriu al Unității Naționale, Găiești, Dâmbovița (01.02.1990-30.04.1990).

În martie 1991 a devenit vicepreședinte al FSN și vicepreședinte al Partidului Democrat. Secretar internațional al PD (1993-2000). Membru al PDSR începând cu martie 2011; șef al Departamentului de Relații Internaționale al PSD (oct. 2001-iulie 2003); secretar internațional al PSD (iulie 2003—dec. 2007); vicepreședinte al Departamentului de Politică externă și Afaceri Europene (2005—dec. 2007).

Este, din 2004, reprezentant al PSD la Grupul de Coordonare al Partidului Socialiștilor Europeni și la Comitetul Internaționalei Socialiste pentru Europa de Sud-Est.

A fost deputat de Dâmbovița (1990-2000); membru al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaților, Parlamentul României (1990-2000); liderul Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie — oct. 1992); membru al delegației României la Adunarea Parlamentară a OSCE (1992-1996); vice-lider al Grupului Parlamentar al Partidului Democrat (aprilie 1994); secretar al Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaților, Parlamentul României (martie — noiembrie 1996); președintele Comisiei de Politică Externă a Camerei Deputaților, Parlamentul României (1996-2000); membru al Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaților, Parlamentul României (1996-2000); președintele Comisiei de Integrare Europeană a Camerei Deputaților, Parlamentul României (iulie-dec. 2000).

A ocupat și funcțiile de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe (noiembrie 2004-dec. 2004); consilier pentru politică externă și relații internaționale al Președintelui Camerei Deputaților (martie 2001 — oct. 2004); consilier pentru politică externă și relații internaționale al Președintelui Camerei Deputaților (ian. 2005 — aprilie 2006).

A fost inițiator și vicepreședinte al Consiliului Național Consultativ pentru Integrarea euro-atlantică (1993-1996); membru fondator și secretar general al Consiliului Atlantic al României (1993 — 1996); membru al Fundației Manfred Worner; membru fondator al Casei NATO.

La 25 noiembrie 2007 a fost ales europarlamentar din partea PSD.

În iunie 2009 a fost reales europarlamentar PSD. Este membru al Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European; vicepreședinte al Delegației pentru relațiile cu Republica Populară Chineză; membru în Comisia pentru Dezvoltare Regională și în Comisia pentru Petiții.

La 6 februarie 2014, numele său a apărut pe lista primelor 13 nume propuse de PSD pentru alegerile europarlamentare din 25 mai 2014. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.