Fotbal – Liga I: Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi 0-1

CSMS Iași a câștigat în deplasare în fața Rapidului București cu scorul de 1-0 (1-0), pe stadionul stadion „Giulești-Valentin Stănescu”, marți, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Într-un duel ce a opus două nou-promovate, CSMS Iași a obținut prima sa victorie din acest campionat, prin penalty-ul transformat de brazilianul Wesley în minutul 26.

Giuleștenii au terminat meciul cu un om mai puțin, Mera văzând al doilea cartonaș galben în minutul 88, după un fault la care arbitrul Sebastian Colțescu a arătat din nou penalty. Wesley a ratat de această dată lovitura de la 11 metri.

În clasamentul Ligii I, CSMS Iași a urcat pe locul 16, cu 9 puncte, devansând-o la golaveraj pe învinsa sa de marți. Lanterna roșie este Oțelul Galați, cu 7 puncte.

FC Rapid București — CSMS Iași 0-1 (0-1), stadion „Giulești-Valentin Stănescu” — București,

A marcat: Wesley (26 penalty)
Wesley a ratat un penalty în min. 88
Cartonaș roșu: Ioan Mera (Rapid, 88)
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova); arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (București), George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) — CCA, Paul Cazan (București) — LPF (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)