EUR
4,76 RON
(-0.06%)
USD
4,19 RON
(-0.1%)
GBP
5,52 RON
(+0.79%)
CHF
4,20 RON
(-0.2%)
AUD
2,98 RON
(+0.02%)
CAD
3,15 RON
(+0.37%)
BGN
2,43 RON
(-0.06%)
RUB
0,07 RON
(-0.2%)
ZAR
0,29 RON
(-0.03%)
BRL
1,11 RON
(+0.25%)
CNY
0,63 RON
(-0.36%)
INR
0,06 RON
(-0.34%)

Ai furat înainte de 2012? Să fie primit!

0

Curtea Constituțională a României (CCR) a decis că măsura confiscării extinse prevăzută în Codul penal nu se aplică asupra bunurilor dobândite înainte de 2012, respectiv de la momentul intrării în vigoare a Legii nr.63/2012.

CCR a admis joi, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate și a constatat că dispozițiile art.112 (1) alin.(2) lit.a) din Codul penal sunt constituționale „în măsura în care confiscarea extinsă nu se aplică asupra bunurilor dobândite înainte de intrarea în vigoare a Legii nr.63/2012 pentru modificarea și completarea Codului penal al României și a Legii nr.286/2009 privind Codul penal”.

Curtea a fost sesizată cu o excepție de neconstituționalitate a dispozițiilor art.112(1) alin.(2) lit.a) din Codul penal, articol care prevede: „Confiscarea extinsă se dispune dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții: a) valoarea bunurilor dobândite de persoana condamnată, într-o perioadă de 5 ani înainte și, dacă este cazul, după momentul săvârșirii infracțiunii, până la data emiterii actului de sesizare a instanței, depășește în mod vădit veniturile obținute de aceasta în mod licit”.

CCR s-a mai pronunțat în luna iunie 2014 asupra confiscării extinse și a hotărât că această măsură se aplică bunurilor dobândite înainte de intrarea în vigoare a Legii 63/2012. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

loading...

Citește și
Loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.