Fotbal: Steaua – Legia Varşovia 1-1, în meci amical

Steaua București a terminat la egalitate cu vicecampioana Poloniei la fotbal, Legia Varșovia, scor 1-1 (0-0), vineri, Bischofshofen, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Austria.

Legia a deschis scorul prin Jakub Arak (51), cu capul, în urma unei lovituri libere executate de Tomasz Brzyski. Steaua a egalat prin Ionuț Neagu (70), cu un șut din voleu din afara careului. Legia a avut o bară, în minutul 5, și o mare ocazie în minutul 90, prin veteranul Marek Saganowski, dar portarul Niță a fost providențial.

Antrenorul Mirel Rădoi a aliniat echipa Valentin Cojocaru (Florin Niță, 46) — Cornel Râpă (Paul Papp, 72), Gabriel Tamaș (Alin Toșca, 60), Fernando Varela, Guilherme Sitya — Nicandro Breeveld, Ionuț Neagu (Muniru Sulley, 72) — Alexandru Chipciu (Rareș Enceanu, 78), Nicolae Stanciu (Gabriel Iancu, 60), Cristian Tănase (Vlad Mihalcea, 66), — Alexandru Tudorie (George Țucudean, 60).

Legia a început cu Dusan Kuciak (fostul portar al echipei FC Vaslui) — Lukasz Broz, Jakub Rzezniczak, Igor Lewczuk, Guilherme Costa Marques — Dominik Furman, Tomasz Jodlowiec — Michal Zyro, Michal Maslowski, Michal Kucharczyk — Nemanja Nikolic.

În repriza secundă au jucat: Arkadiusz Malarz — Bartosz Bereszynski, Igor Lewczuk, Mateusz Wieteska, Tomasz Brzyski — Bartlomiej Kalinkowski, Michal Kopczynski — Michal Maslowski, Jakub Arak, Pablo Dyego — Marek Saganowski. Antrenor: Henning Berg.

Steaua va mai juca două partide de verificare în Austria, pe 30 iunie cu echipa rusă Rubin Kazan (18,00, ora României), la Eben, și în data de 3 iulie cu azerii de la FK Qarabagh Agdam (18,30, ora României), la Strasswalchen. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)