COSR va premia cele mai valoroase rezultate obţinute de sportivii români la Jocurile Europene de la Baku

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) îi va premia marți, 7 iulie, pe sportivii care s-au clasat pe locurile 1-6 la prima ediție a Jocurilor Europene, competiție desfășurată la Baku (Azerbaidjan), în perioada 12-28 iunie, potrivit unui comunicat.

Evenimentul va avea loc la Casa Olimpică (Sala Amfiteatru), marți 7 iulie, de la ora 11,00, și la el vor fi prezenți, alături de sportivii premiați, membrii Comitetului Executiv al COSR și conducătorii federațiilor naționale de scrimă, gimnastică, judo, sambo, kaiac-canoe, lupte, box, natație și pentatlon modern, foruri care au avut reprezentanți clasați în primele șase locuri la Jocurile Europene de la Baku.

Echipa Olimpică a României a obținut la ediția inaugurală a Jocurilor Europene trei medalii de aur, cinci de argint, patru de bronz (locul 17 pe medalii), două locuri 4, nouă locuri 5 și două locuri 6.

SCRIMĂ: două medalii de aur, două de argint, una de bronz și un loc 6
Locul 1: Ana-Maria Florentina Brânză, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Amalia Tătăran — spadă echipe, Ana-Maria Florentina Brânză — spadă individual
Locul 2: Tiberiu Alexandru Dolniceanu, Florentin Alin Badea, Georgian Mădălin Bucur, Iulian Robert Teodosiu — sabie echipe, Tiberiu Alexandru Dolniceanu — sabie individual
Locul 3: Simona Cristina Gherman — spadă individual
Locul 6: Iulian Robert Teodosiu — sabie individual

JUDO: o medalie de aur și un loc 5
Locul 1: Andreea Ștefania Chițu — cat. 52 kg
Locul 5: Alexandra Larisa Florian — cat. 52 kg

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: o medalie de argint, două de bronz și două locuri 5
Locul 2: Andreea Maria Iridon — bârnă
Locul 3: Marius Daniel Berbecar — paralele, Andreea Maria Iridon — paralele
Locul 5: Silvia Andreea Zarzu — sol, Cristian Ioan Bățagă — sărituri

GIMNASTICĂ AEROBICĂ: o medalie de argint și un loc 6
Locul 2: Dacian Nicolae Barna, Gabriel Bocșer, Lucian Ștefan Săvulescu, Lavinia Ioana Panaete, Bianca Maria Gorgovan — ansamblu mixt (grup)
Locul 6: Lavinia Ioana Panaete, Dacian Nicolae Barna — perechi mixte

KAIAC: o medalie de bronz și un loc 4
Locul 3: Roxana Petronela Borha, Elena Meroniac — K2 — 500 m
Locul 4: Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Țăran — K4 — 500 m

SAMBO: o medalie de bronz și patru locuri 5
Locul 3: Daniela Hondiu — cat. 60 kg
Locul 5: Radu Malcic — cat. +100 kg, Valentin Damian — cat. 74 kg, Orlando Gruia — cat. 57 kg, Codrina Mihaela Ionescu — cat. 52 kg

ÎNOT: un loc 4
Locul 4: Robert Andrei Glință — 50 m spate

LUPTE LIBERE: două locuri 5
Locul 5: George Bucur — cat. 65 kg, Andrea Elena Simon — cat. 63 kg

BOX: un loc 5
Locul 5: Daniel Florentin Niculescu — cat. 64 kg (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

 

Loading...

Citește și
loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.