Premierul României, Victor-Viorel Ponta, a împlinit 43 de ani

Premierul României, Victor-Viorel Ponta, s-a născut la 20 septembrie 1972, la București. Este absolvent al Liceului „Ion Neculce” din București (1991); licențiat al Facultății de Drept din cadrul Universității București (1995).

A absolvit cursul de pregătire în domeniul combaterii infracțiunilor financiar-bancare FBI (Federal Bureau of Investigation), în cadrul Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, București (oct. 1998); seminarul internațional cu tema „Companiile Offshore” Banca Națională a Greciei, Atena (febr. 1999); a efectuat un stagiu de trei luni (dec. 2000 — febr. 2001) la Procuratura Națională Anti-Mafia — Roma, Italia; stagiu de pregătire în domeniul infracțiunilor financiar — bancare și informatice, Departamentul Trezoreriei al SUA, Washington D.C. (mart. 2001); cursuri la Școala de Drept Penal Internațional organizate de ELSA (Asociația Europeană a Studenților la Drept) și Universitatea București (dec. 2001); stagiu de pregătire în domeniul luptei anti-fraudă OLAF (Oficiul European Anti-Fraudă), Bruxelles, Belgia (iul. 2002); cursant al „Summer Programme in History, Politics and Society” Exeter College, Universitatea Oxford, Marea Britanie (iul. — aug. 2004). În domeniul universitar, a fost, pe rând, asistent (1996-1998), lector univ. dr. (oct. 2002 — mart. 2007) în cadrul Departamentului de Drept Penal al Universității Româno — Americane din București.

A fost procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria sector 1, București (1995-1998); procuror — Secția de Anticorupție, Urmărire Penală și Criminalistică, specializat în domeniul infracțiunilor economico — financiare, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiție (1998-2001); procuror și coordonator al Biroului de Combatere a Spălării Banilor (2000-2001). În august 2000 a fost desemnat expert evaluator al Consiliului Europei în programul GRECO (Grupul European pentru Combaterea Corupției).

A fost președinte al Tineretului Social Democrat (TSD) (9 noiembrie 2002-18 noiembrie 2006). A fost vicepreședintele ECOSY (European Community Organization of Socialist Youth) (2005-2007). A ocupat funcția de vicepreședinte PSD din 10 decembrie 2006 și până la 20 februarie 2010.

La 18 februarie 2010, Victor Ponta și-a depus candidatura la conducerea Partidului Social Democrat. Acesta a câștigat președinția PSD, la alegerile din cadrul Congresului Extraordinar al partidului din 20 februarie 2010, cu 856 de voturi, în timp ce contracandidatul său, Mircea Geoană, a obținut 781 de voturi. Din 5 februarie 2011, Victor Ponta a devenit co-președinte al Uniunii Social Liberale, alianță politică denunțată, la 25 februarie 2014, de către Crin Antonescu, celălalt co-președinte USL și președinte PNL. La 30 august 2012 a fost ales vicepreședinte al Internaționalei Socialiste. A fost reales președinte al PSD în cadrul Congresului din 20 aprilie 2013.

Citeste si:  Valentina Ardean Elisei și-a anunțat retragerea de la echipa națională de handbal feminin

În decembrie 2004, a fost ales deputat în circumscripția electorală nr. 20 Gorj, pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR, mandat reînnoit la 30 noiembrie 2008 din partea Alianței Politice PSD+PC, când a obținut peste 50% din voturile valabil exprimate.

În legislatura 2004-2008 a fost secretar (febr. 2004 — sept. 2006) și vicepreședinte (sept. 2006 — febr. 2007) în Biroul Permanent al Camerei Deputaților. În legislatura 2008-2012, a fost vicepreședinte în Comisia specială comună pentru dezbaterea în fond, în procedură de urgență, a Codului penal, a Codului de procedură penală, a Codului civil și a Codului de procedură civilă (mart. 2009 — prezent); membru în Comisia juridică, de disciplină și imunități (oct. 2009 — mart. 2011); membru în Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României; membru al Comisiei pentru politică externă (mart. 2011 — prezent).

La alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012, a câștigat colegiul uninominal nr. 6 din Gorj, cu 18 709 voturi, obținând un nou mandat de deputat.

În privința activității guvernamentale, Victor Ponta a fost secretar de stat, șeful Corpului de Control al Guvernului (2001-2004); membru al Consiliului de supraveghere și îndrumare al Autorității pentru Valorificarea Activelor Bancare și membru al Comisiei Speciale privind faptele de natură penală comise de membrii Guvernului (2001); ministru delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanțare Internațională și Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar (martie 2004 — decembrie 2004); ministru delegat pentru Relația cu Parlamentul (dec. 2008 — oct. 2009). În urma căderii Guvernului Ungureanu (9 febr.—7 mai 2012), rezultat al adoptării moțiunii de cenzură USL, la 27 aprilie 2012, Victor Ponta a fost desemnat de președintele Traian Băsescu drept candidat la funcția de prim-ministru. La 7 mai 2012, a primit votul de învestitură al Parlamentului. Și-a încheiat acest prim mandat în fruntea Guvernului României la 21 decembrie 2012.

Citeste si:  Ex-Consilierul lui Trump, Cohn, solicită 600 de milioane de dolari pentru IPO-ul companiei de cecuri necompletate

A fost desemnat, la 7 august 2012, de președintele interimar Crin Antonescu, ca ministru interimar al Justiției, funcție deținută până la 23 august 2012. La 28 martie 2013, Victor Ponta a preluat, pentru a doua oară, interimatul postului de ministru al Justiției, până la 15 aprilie 2013.

La 3 octombrie 2012, președintele Traian Băsescu a semnat decretul pentru desemnarea premierului Victor Ponta ca ministru interimar al Sănătății, funcție deținută până la 7 noiembrie 2012. În urma alegerilor legislative din 9 decembrie 2012, președintele Traian Băsescu l-a desemnat pe Victor Ponta, la 17 decembrie 2012, drept candidat la funcția de premier.

La 21 decembrie 2012, Guvernul Ponta II a fost învestit de plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului, cu 402 voturi favorabile și 120 împotrivă. În perioada 12 iulie — 26 august 2013, a deținut interimar portofoliul ministerului Transporturilor. Primul ministru Victor Ponta a preluat, la 19 februarie 2014, interimatul la conducerea Ministerului Finanțelor Publice, până la 5 martie 2014.

La 29 iulie 2014, premierul Victor Ponta și-a anunțat candidatura la președinția României, în cadrul Consiliului Național al Partidului Social Democrat, desfășurat la Craiova, iar la 17 septembrie 2014 și-a depus, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat la alegerile prezidențiale. În primul tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, desfășurat la 2 noiembrie 2014, candidatul Alianței PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obținut 40,44% (3.836.093 voturi), clasându-se pe primul loc și intrând, astfel, în turul doi, alături de candidatul ACL, Klaus Iohannis, clasat pe locul al doilea, cu 30,37% (2.881.406 voturi).

La 14 noiembrie 2014, președintele executiv PSD, Liviu Dragnea, președintele PC, Daniel Constantin, președintele UNPR, Gabriel Oprea, și președintele PLR, Călin Popescu-Tăriceanu au semnat o declarație politică de înființare a USL 2.0, prin care decid să consolideze majoritatea parlamentară care susține actualul executiv, să sprijine necondiționat candidatura la Președinția României a președintelui PSD, Victor Ponta, și să formeze împreună viitorul guvern. În cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, desfășurat la 16 noiembrie 2014, candidatul ACL, Klaus Iohannis, a obținut 54,43% (6.288.769 voturi) în al doilea tur al alegerilor prezidențiale , iar reprezentantul Alianței PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, 45,56% (5.264.383 voturi), potrivit procesului verbal final privind rezultatul votării, publicat pe site-ul BEC.

Citeste si:  Plumb: Prin noul Cod fiscal se vor putea crea 500.000 de locuri de muncă în cinci ani

La 5 iunie 2015, Direcția Națională Anticorupție (DNA) a anunțat că procurorii au dispus începerea urmăririi penale față de premierul Victor Ponta, la data faptelor avocat, pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată și spălarea banilor în dosarul de corupție de la companiile energetice Turceni și Rovinari privind încheierea unor contracte de asistență juridică. În aceeași cauză, procurorii au constatat că se impune continuarea urmăririi penale față de Victor Ponta și sub aspectul săvârșirii a trei infracțiuni de conflict de interese, dintre care una în formă continuată, fapte aflate în legătură cu funcția sa de prim-ministru, potrivit unui comunicat al DNA.

Premierul Victor Ponta a anunțat la 12 iulie 2015, într-o scrisoare, că nu va mai ocupa nicio funcție de conducere în PSD, până la momentul în care își va demonstra nevinovăția față de acuzațiile aduse în justiție. Acesta a subliniat însă că va rămâne în fruntea Executivului.

La 15 septembrie 2015, o decizie a Curții Europene de Justiție referitoare la contractele de consultanță juridică a fost depusă de premier la DNA, document care, în opinia sa, demonstrează că procurorii anticorupție nu au un caz împotriva sa.

Premierul Victor Ponta a fost trimis în judecată de DNA, în dosarul privind contractele de consultanță de la Turceni și Rovinari, în ziua de 17 septembrie 2015, fiind acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată (17 infracțiuni), complicitate la evaziune fiscală în formă continuată și spălare de bani.

I-au fost decernate Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler (2002) și Ordinul della Stella della Solidarieta Italiana (2004). În martie 2013 a primit, la Târgu Jiu, titlul de „Gorjeanul Anului 2012”. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata