Liga I: Steaua – Dinamo 1-1, în play-off

Steaua Bucureşti şi Dinamo Bucureşti au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), duminică seara, 10 aprilie, pe Arena Națională din Capitală, în etapa a şasea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Steaua a deschis scorul prin autogolul lui Steliano Filip, care a trimis în proprie poartă, după o minge preluată în careu de Adrian Popa (16). Dinamo a egalat în min. 48, prin francezul Eddy Harlem Gnohere, intrat la pauză, după o lansare a lui Palic.

Steaua a dominat partida, dar rămâne fără victorie în fața lui Dinamo în acest sezon, 0-0 şi 1-3 în sezonul regulat şi 1-1 în prima etapă din play-off, precum şi 0-0 în prima manşă a semifinalelor Cupei României.

Campioana a avut prima ocazie de gol, dar Hamroun (12), blocat in extremis de Mevlja. Steaua a deschis scorul în min. 16, prin autogolul lui Steliano Filip. Apoi, Stanciu (19) a trimis un şut prins de Cerniauskas. Meciul a fost întrerupt de arbitru în minutul 22, pentru două minute, din cauza petardelor aruncate de suporterii stelişti.

Prima şansă a lui Dinamo a fost semnată de Rotariu (27), al cărui şut din marginea careului a fost prins de Niță. Până la finalul primei reprize, Steaua mai putea marca, dar Chipciu (38), scăpat singur spre poartă, a fost oprit de o semnalizare eronată.

Dinamo a început în forță repriza a doua şi a egalat prin noul-intrat, Gnohere (48), lansat excelent de Palic.

Steaua a revenit în atac, dar şutul lui Stanciu (53) a trecut peste poartă.

Echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare putea da lovitura în minutul 57, când Rotariu a ratat singur cu portarul Niță.

Steaua a dominat destul de clar jocul în continuare, dar nu şi-a creat decât două ocazii bune, prin Hamroun (59), însă şutul algerianului a fost prins de Cerniauskas, iar Tade a reluat pe lângă poartă de la 10 metri (76).

Dinamo a avut ultima ocazie a meciului, prin Nedelcearu (90+1), însă a ratat lovitura de cap.

Steaua este acum la trei puncte de liderul Astra în Liga I.

În total, de 136 de meciuri între Steaua şi Dinamo în campionat, în 41 de jocuri s-a impus Steaua, în 46 Dinamo, iar 49 de partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil steliştilor, cu 183-178.

Primul meci dintre cele două echipe a avut loc pe 21 noiembrie 1948, CSCA Bucureşti — Dinamo 0-1, marcator Marin Apostol, potrivit LPF.

Duminică, Mihai Stoica, directorul sportiv al Stelei, a stat pentru prima oară pe banca Stelei de la ieşirea sa din închisoare.

Steaua Bucureşti — Dinamo Bucureşti 1-1 (1-0)

Au marcat: Steliano Filip (16, autogol), respectiv Eddy Harlem Gnohere (48).
Bucureşti, Arena Națională: 40.000 spectatori
Liga I — play-off — etapa a şasea

Au evoluat echipele:

Steaua: 1. Florin Niță — 30. Gabriel Tamaş (44. Gabriel Enache, 61), 33. Fernando Varela (căpitan), 13. Alin Toşca, 15. Marko Momcilovic — 6. Mihai Pintilii (25. Gregory Tade, 68), 55. Alexandru Bourceanu — 77. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu, 5. Jugurtha Hamroun — 7. Alexandru Chipciu (8. Lucian Filip, 89). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Rezerve neutilizate: 12. Valentin Cojocaru — 3. Paul Papp, 11. Muniru Sulley, 18. Timo Gebhart.

Dinamo: 1. Vytautas Cerniauskas — 44. Sergiu Hanca, 6. Ante Puljic, 17. Miha Mevlja, 7. Steliano Filip — 20. Antun Palic, 28. Paul Anton (căpitan) — 9. Dorin Rotariu (5. Ionuț Nedelcearu, 66), 22. Romario Kortzorg (96. Vlad Olteanu, 80), 93. Valentin Lazăr (10. Eddy Harlem Gnohere, 46) — 8. Erik Bicfalvi. Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve neutilizate: 41. Vlad Muțiu — 14. Patrick Ekeng, 18. Marcel Essombe, 94. Laurențiu Corbu.

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenți: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitri asistenți adiționali: Marcel Bîrsan (Bucureşti), Cătălin Popa (Piteşti); arbitru de rezervă: Sebastian Stoianov (Constanța)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) — CCA, Paul Mincu (Bucureşti) — LPF
Cartonaşe galbene: Pintilii (45+1, 90+1), Filip (75).
Cartonaş roşu: Pintilii (90+1). (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)