Fotbal: Dinamo, prima finalistă a Cupei României, după 2-2 cu Steaua

22

Dinamo Bucureşti s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri seara, 20 aprilie, după ce a terminat la egalitate cu Steaua Bucureşti, 2-2 (0-1), pe Arena Naţională, într-un meci din manşa secundă a semifinalelor, considerat în deplasare.

După 0-0 în tur, Steaua a plătit preţul faptului că a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.
Gabriel Enache a marcat primul său gol pentru Steaua în min. 17, după o pasă excelentă a lui Nicuşor Stanciu. Fostul jucător al Astrei i-a dedicat reuşita coechipierului său Muniru Sulley, care a fost operat miercuri. Chipciu a ratat şansa desprinderii, şutând în portarul Cerniauskas (27).

Camerunezul Ekeng a avut o bună oportunitate pentru Dinamo (39), dar s-a dezechilibrat în careu.

Steaua a rămas în zece oameni din minutul 43, când a fost eliminat Alexandru Bourceanu, pentru o intervenţie dură asupra lui Harlem Gnohere.

La pauză, Steaua a rămas şi fără antrenorul Reghecampf, trimis în tribune imediat după sfârşitul primei reprize pentru proteste la adresa arbitrului Cristian Balaj.

Dinamo a reuşit egalarea prin Patrick Ekeng (51), cu un şut senzaţional de la circa 25 de metri, dar un minut mai târziu Alex Chipciu a marcat al doilea gol al Stelei, după o acţiune a lui Adrian Popa, abia intrat pe teren.
Echipa lui Mircea Rednic a masat-o pe Steaua în propria jumătate şi a pus presiune pe poarta lui Cojocaru, dar ocaziile clare au întârziat să apară. La un corner executat de Palic, Marc a trimis mingea în bară, Essombe a tras la poartă, Cojocaru a respins, iar fundaşul Ante Puljic a fost pe fază şi a trimis mingea în plasă (75), marcând un gol cât o calificare.

Până la final, Steaua s-a zbătut să găsească golul victoriei şi al calificării, dar nu a reuşit să creeze pericol la poarta lui Cerniauskas.

Steaua rămâne fără victorie în faţa lui Dinamo în acest sezon, care s-a impus în campionat cu 3-1 (sezonul regulat), în Șoseaua Ștefan cel Mare, restul partidelor închindu-se la egalitate: 0-0 la Steaua (sezonul regulat), 1-1 şi 1-1 în play-off, 0-0 şi 2-2 în Cupa României.

Finala va avea loc pe 10 mai, pe Arena Naţională, cealaltă finalistă urmând să fie desemnată joi, dintre CFR Cluj şi ASA Târgu Mureş (0-0 în tur).

Steaua Bucureşti — Dinamo Bucureşti 2-2 (1-0)

Au marcat: Gabriel Enache (17), Alex Chipciu (52), respectiv Patrick Ekeng (51), Ante Puljic (75).

Bucureşti, Arena Naţională: 21.500 spectatori
Cupa României, semifinale — retur
În tur: 0-0

Au evoluat echipele:

Steaua: 12. Valentin Cojocaru — 44. Gabriel Enache, 30. Gabriel Tamaş, 33. Fernando Varela (căpitan), 15. Marko Momcilovic — 55. Alexandru Bourceanu, 14. Houssine Kharja — 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu (77. Adrian Popa, 52), 5. Jugurtha Hamroun (25. Gregory Tade, 66) — 9. Ciprian Marica (8. Lucian Filip, 46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă — 13. Alin Toşca, 18. Timo Gebhart, 20. Thaer Bawab.

Dinamo: 1. Vytautas Cerniauskas — 44. Sergiu Hanca (18. Marcel Essombe, 72), 73. Andrei Marc, 6. Ante Puljic, 7. Steliano Filip (92. Laurenţiu Corbu, 12) — 14. Patrick Ekeng, 17. Miha Mevlja — 9. Dorin Rotariu (căpitan), 20. Antun Palic, 93. Valentin Lazăr (22. Romario Kortzorg, 57) — 10. Eddy Harlem Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve neutilizate: 41. Vlad Muţiu — 5. Ionuţ Nedelcearu, 21. Kaj Bartalsstovu, 24. Valentin Costache.

Arbitru: Cristian Pavel Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitri asistenţi adiţionali: Radu Petrescu (Bucureşti), Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); Arbitru de rezervă: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) — CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) — FRF

Cartonaşe galbene: Bourceanu (42), Chipciu (90+4).

Cartonaş roşu: Bourceanu (43). (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)