EURO 2016: Ţara Galilor, semifinalistă surpriză, după 3-1 cu Belgia

Echipa de fotbal a Ţării Galilor s-a calificat în premieră în semifinalele unui Campionat European, vineri seara, 1 iulie, pe stadionul ”Pierre-Mauroy” din Lille, după ce a învins surprinzător formaţia Belgiei cu scorul de 3-1 (1-1), în sferturile de finală ale EURO 2016.

Ţara Galilor a obţinut o calificare meritată, prin golurile marcate de Ashley Williams (31), incert pentru acest meci până în ultimul moment, Hal Robson-Kanu (55), un jucător fără echipă, şi Sam Vokes (86), o rezervă, după ce belgienii au deschis scorul prin Radja Nainggolan (13).

Debutul partidei a aparţinut ”diavolilor roşii”, care au ratat o triplă ocazie în minutul 7, şuturile lui Carrasco, Meunier şi Hazard fiind blocate pe rând de apărarea galeză. Un minut mai târziu, Romelu Lukaku a trecut foarte aproape de o minge centrată în careu.

Prima acţiune a britanicilor a venit în minutul 10, când Bale a demarat pe stânga dar a şutat în plasa laterală.

Belgia a deschis scorul în min. 13, prin Radja Nainggolan, cu un şut de senzaţie de la circa 26 metri, fără preluare, la păianjen.

Golul belgienilor a fost ca un declic pentru galezi, care au ieşit la joc, au construit şi au început să se apropie de poarta lui Courtois. Portarul echipei Chelsea a avut o intervenţie de senzaţie în min. 26 Courtois, la şutul lui Taylor, dar cinci minute mai târziu a fost învins de lovitura de cap a căpitanului galez, Ashley Williams, scăpat din marcaj la cornerul executat de Ramsey (31).

Belgia nu a reacţionat, echipa mai prezentă în joc fiind surprinzătoarea formaţie a Ţării Galilor, care a mai avut două oportunităţi, un şut al lui Bale (34) şi o minge expediată cu capul de Robson-Kanu (45), ambele prinse de portar.

R. Lukaku a ratat prima mare ocazie a părţii secunde, reluând alături cu capul din centrarea lui Meunier (48). De Bruyne a tras apoi un pic peste transversală (49). Hazard a avut o mare ocazie de gol, dar şutul său la colţul lung a ocolit puţin poarta (50).

Lovitura de teatru a fost dată de atacantul Robson-Kanu, care a fost găsit în careu de Ramsey, a păcălit trei belgieni, Meunier, Denayer şi Fellaini, iar apoi l-a învins simplu pe Courtois (55).

În continuare, tot galezii au fost mai periculoşi, iar Ashley Williams (66) a tras peste poartă după un corner.

Fellaini a irosit o şansă uriaşă de egalare (74), însă a trimis pe lângă poartă cu capul din poziţie ideală. Presiunea belgienilor a crescut, iar Witsel (79) a trimis razant cu transversala.

Calificarea galezilor a fost parafată de golul marcat de rezerva Vokes, care a reluat cu capul de lângă Meunier (86), la centrarea lui Gunter.

Dacă galezii au arătat ca o veritabilă echipă, pentru ea muncind inclusiv vedeta Gareth Bale, cel mai scump fotbalist al planetei, de partea cealaltă, belgienii, jucători de zeci de milioane de euro, au arătat că o sumă de vedete nu înseamnă neapărat o echipă. În plus, defensiva ”diavolilor roşii” a fost una de nivel amatorial în acest meci, prezentându-se departe de valoarea celorlalte compartimente. Singurele circumstanţe sunt improvizaţiile cauzate de absenţele în serie (Kompany pentru turneul final, Vertonghen şi Vermaelen pentru acest meci).

Belgia, numărul doi în clasamentul FIFA, nu a arătat aproape nimic în acest meci, a fost dominată în unele momente, a construit greoi, neinspirat, cu acţiuni individuale, fără sorţi de izbândă în faţa unei echipe solide.

Aceasta este cea mai mare performanţă a fotbalului galez, după sfertul de finală din 1958, la Cupa Mondială, când echipa fost eliminată de Brazilia, viitoarea campioană.

Cele două echipe s-au înfruntat şi în preliminarii, iar galezii au dat atunci măsura forţei lor, câştigând cu 1-0 la Cardiff şi remizând la Bruxelles.

În semifinale, Ţara Galilor va întâlni Portugalia, miercuri, la Lyon, meci care va aduce în prim plan un duel Bale — Ronaldo, coechipieri la Real Madrid.

Ţara Galilor — Belgia 3-1 (1-1)

Au marcat: Ashley Williams (31), Hal Robson-Kanu (55), Sam Vokes (86), respectiv Radja Nainggolan (13).
Lille, stadion Pierre-Mauroy: 45.936 spectatori
EURO 2016 — sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Ţara Galilor: 1. Wayne Hennessey — 5. James Chester, 6. Ashley Williams (căpitan), 4. Ben Davies — 2. Chris Gunter, 7. Joe Allen, 16. Joe Ledley (8. Andy King, 78), 10. Aaron Ramsey (19. James Collins, 90), 3. Neil Taylor — 9. Hal Robson-Kanu (18. Sam Vokes, 80), 11. Gareth Bale. Selecţioner: Chris Coleman.
Rezerve neutilizate: 12. Owain Fon Williams, 21. Danny Ward — 15. Jazz Richards, 14. David Edwards, 22. David Vaughan, 20. Jonathan Williams, 23. Simon Church, 17. David Cotterill, 13. George Williams.

Belgia: 1. Thibaut Courtois — 16. Thomas Meunier, 2. Toby Alderweireld, 15. Jason Denayer, 21. Jordan Lukaku (14. Dries Mertens, 75) — 4. Radja Nainggolan, 6. Axel Witsel — 11. Yannick Carrasco (8. Marouane Fellaini, 46), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard (căpitan) — 9. Romelu Lukaku (22. Michy Batshuayi, 83). Selecţioner: Marc Wilmots.
Rezerve neutilizate: 13. Jean-Francois Gillet, 12. Simon Mignolet — 23. Laurent Ciman, 18. Christian Kabasele, 19. Mousa Dembélé, 20. Christian Benteke, 17. Divock Origi.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenţi: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenţi adiţionali: Matej Jug, Slavko Vincic (toţi din Slovenia); arbitru de rezervă: Nicola Rizzoli (Italia)
Delegat UEFA: Adonis Procopiou (Cipru)
Cartonaşe galbene: Davies (5), Chester (16), Gunter (24), Fellaini (59), Ramsey (75), Alderweireld (85). (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)