Alexandru Băluță a înscris un gol pentru Slovan Liberec în meciul cu Ceske Budejovice, scor 4-2

Alexandru Băluță (26 de ani) a înscris pentru Slovan Liberec contra celor de la Ceske Budejovice, într-o partidă disputată luni seara, în etapa a 11-a din prima ligă cehă, încheată cu scorul de 4-2.

Băluță a deschis scorul în minutul șapte al confruntării de pe teren propriu. Fostul atacant de la Universitatea Craiova, care aparține de Slavia Praga, a profitat de un șut respins în bară de portarul advers și a trimis în plasă din apropierea careului mic. A fost a doua reușită semnată de craiovean în cele patru partide disputate la Slovan. Primul gol a venit în Cupa Cehiei, miercuri, împotriva lui SK Prostejov, scor 3-1. De asemenea, Băluță a izbutit o pasă decisivă în meciul cu Opava, scor 1-1, din runda precedentă a campionatului.

După reușita lui Băluță, oaspeții au revenit în joc grație golurilor lui Ledecky și Brandner, venite în minutul 15, respectiv 16. Slovan a egalat la doi în minutul 23, prin Potocny. După pauză, gazdele și-au asigurat victoria prin reușitele semnate de Musa și Mara, din minutul 54, respectiv 70. Băluță a fost înlocuit de Michal Beran, în minutul 84.

Slovan Liberec s-a impus cu 4-2 contra lui Ceske Budejovice și a urcat pe locul 8 în prima ligă cehă, cu 14 puncte. În 11 runde, echipa lui Alexandru Băluță a înregistrat patru victorii, două remize și cinci eșecuri.

Alexandru Băluță a fost împrumutat de Slovan Liberec, la începutul lunii septembrie, de la Slavia Praga, până la sfârșitul sezonului în curs.