Consorțiul Raiffeisen, ING și BRD câștigă selecția pentru intermedierea Fondului Proprietatea pe BVB
Ofertele au fost evaluate de Comisia de selecție
Comisia responsabilă cu evaluarea ofertelor pentru servicii de intermediere în tranzacționarea acțiunilor Fondului Proprietatea (FP) pe Bursa de Valori București (BVB) a anunțat miercuri, 25 august, că oferta consorțiului format din Raiffeisen Capital & Investment S.A., ING Bank NV Amsterdam Sucursala București și BRD – Groupe Societe Generale S.A. a fost declarată câștigătoare.
Participare activă din partea brokerajelor
Un total de 13 case de brokeraj au achiziționat caietul de sarcini pentru această selecție, iar FP a primit patru oferte valide. Printre participanții la procesul de selecție s-au numărat BT Securities și două consorții: unul format din Intercapital Invest, BCR SA și Wood & Co., iar celălalt din Unicredit CAIB și KBC Securities România.
Contextul Fondului Proprietatea
Fondul Proprietatea a fost creat ca o soluție destinată despăgubirii foștilor proprietari care au fost deposedați în perioada regimului comunist. Acesta funcționează ca o societate pe acțiuni înregistrată la Registrul Comerțului din decembrie 2005. Ministerul Finanțelor este acționarul majoritar al fondului, controlând 53,8% din acțiuni. De asemenea, patru fonduri străine de investiții detin fiecare peste 1% din capital social al FP, cumulând împreună o participație totală de 7,2%. Restul acțiunilor sunt distribuite între alte persoane fizice și juridice.