Attila Korodi – propus ministru al Mediului şi Schimbărilor Climatice

Attila Korodi a fost propus, la 3 martie 2014, pentru funcţia de ministru al Mediului şi Schimbărilor Climatice în Cabinetul Ponta III.

S-a născut la 23 iunie 1977, în oraşul Miercurea Ciuc.

A absolvit Liceul ‘Marton Aron’ din Miercurea Ciuc (1995) şi apoi Universitatea Politehnică Bucureşti, specializarea Inginerie Economică în limba germană (1995-2001).

În perioada 2001-2003, a urmat Școala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti, obţinând diploma de Master în Management Strategic.

A fost manager la INTEGRAtel SA (2000-2001), manager de produs Porsche România S.R.L. (2001-2003), reprezentant pentru România APV RT — Ungaria (2003-2004).

În 2004 a fost consilier judeţean la Consiliul Judeţean Harghita. În acelaşi an, a fost membru al Comisiei pentru Elaborarea Programului Politic pentru Campania Electorală a UDMR.

În plan politic, în perioada 1997-1999, a fost conducătorul fracţiunii de tineret al Consiliului Reprezentanţilor Teritoriali din Regiunea Ciuc a UDMR, iar între 2001-2003 a fost secretar al Consiliului Consultativ Unional al UDMR. În intervalul 2003-2006 a fost vicepreşedintele Consiliului Consultativ Unional.

Între 2005-2007 a fost secretar de stat pentru Integrare Europeană la Ministerul Mediului şi Gospodăririi Apelor. A fost ministru al Mediului şi Dezvoltării Durabile, în Guvernul Tăriceanu, în perioada 3 martie 2007 — 22 decembrie 2008.

A fost ales deputat în Colegiul uninominal nr. 1 din Harghita, la scrutinul din 30 noiembrie 2008. Până în septembrie 2009 a fost secretar al grupului parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România, iar din aceeaşi lună a devenit vicelider al acestui grup, până în februarie 2010. În calitate de deputat, a fost secretar al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic până în decembrie 2009 şi membru al Comisiei pentru politică externă din Camera Deputaţilor.

În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a obţinut un nou mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 1 din Harghita, din partea UDMR, cu un scor de 73% din voturi. Este membru în Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (din mai 2012), membru (dec. 2009 — mai 2012) şi preşedinte (din febr. 2010) în Comisia pentru politică externă — preşedinte (din feb. 2010), secretar al Comisiei pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului (până în dec. 2009), Comisia comună pentru integrare europeană dintre Parlamentul României şi Parlamentul Republicii Moldova.

La 10 aprilie 2012, deputatul Attila Korodi a fost propus de UDMR pentru preluarea funcţiei de ministru al Mediului şi Pădurilor. În aceeaşi zi, preşedintele Traian Băsescu a semnat decretul de numire în funcţie. A deţinut funcţia până la 7 mai 2012. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata