Băsescu: Justiția trebuie să își urmeze cursul în cazul fratelui său
Președintele reafirmă independența justiției
Pe 19 iunie, președintele Traian Băsescu a declarat că nu va interveni în niciun fel pentru a-l proteja pe fratele său, Mircea Băsescu, subliniind că orice acțiune ilegală comisă de acesta trebuie să fie sancționată conform legii.
„Mircea este un adult responsabil pentru propriile sale fapte. Dacă a încălcat legea, va trebui să răspundă ca orice alt cetățean român”, a afirmat Băsescu la Palatul Cotroceni.
Prioritatea consolidării justiției
Președintele a menționat că preferința sa este de a susține consolidarea sistemului judiciar în detrimentul instinctului natural de apărare al fratelui său. De asemenea, el și-a exprimat convingerea că varianta justiției este cea care contează într-un stat de drept.
„Nu voi deveni avocatul lui Mircea. Am fost informat despre situația sa încă din anul trecut și i-am recomandat să se adreseze Parchetului din Constanța cu privire la șantajul pe care îl susține”, a adaugat el.
Transparență și integritate în mandat
Băsescu s-a angajat că nu va interveni niciodată în actele de justiție pe parcursul celor zece ani de mandat. „Dacă am fost presat vreodată pentru astfel de intervenții, le-am făcut publice fără ezitare”, a precizat președintele.
El subliniază egalitatea tuturor cetățenilor în fața legii: „Faptul că ești fratele președintelui nu te scutește de responsabilitate”.
Acuzații grave împotriva lui Mircea Băsescu
Traian Băsescu și-a exprimat regretul față de implicarea fratelui său într-un anturaj problematic, menționând consecințele negative ale acesteia. El spera ca adevărul va fi stabilit prin intermediul justiției într-o disputare publice între Mircea Băsescu și familia interlopului Sandu Anghel.
Florin Anghel, fiul lui Bercea Mondial, l-a acuzat pe Mircea Băsescu de trafic de influență și alte infracțiuni legate de un dosar penal deschis împotriva sa. Avocatul acestuia a depus recent probe noi care ar putea incrimina pe fratele președintelui.
În plus, fiica și ginerele lui Bercea Mondial sunt cercetați pentru șantaj după ce au fost surprinși încercând să obțină 280.000 euro prin amenințări adresate lui Mircea Băsescu cu dezvățuri privind presupuse acte corupte.(Agenţia Naţionalã de Presã AGERPRES)