Eugen Nicolicea – propus ministru delegat pentru Relaţia cu Parlamentul

Eugen Nicolicea a fost propus, la 3 martie 2014, ministru delegat pentru Relaţia cu Parlamentul în Cabinetul Ponta III.

S-a născut la 6 iunie 1956 în localitatea Traian, judeţul Olt.

A lucrat ca inginer pe şantierul naval Drobeta-Turnu Severin între 1982 şi 1983. De atunci până în 1990 a fost şef de laborator la IIRUC Bucureşti. Director al întreprinderii Interstar SRL între anii 1991-1992.

Membru FSN din 1992. Între 1991 şi 1992 a fost viceprimar al municipiului Drobeta-Turnu Severin.

În legislatura 1992-1996 a fost ales deputat PDSR, activând ca membru în Comisia pentru drepturile omului. Reales deputat în 1996, activând, până în anul 2000, în Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă. Din 2000 până în 2004 este, din nou, deputat, ales pe listele PDSR Mehedinţi, iar din iunie deputat PSD. A fost preşedintele Comisiei pentru regulament şi membru în Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă.

În 2004 obţine un nou mandat de deputat de Mehedinţi, pe listele Uniunii Naţionale PSD + PUR. Din ianuarie 2005 până în februarie 2006 a fost chestor al Camerei Deputaţilor. Din mai 2006 a devenit membru în Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi. Între februarie 2007 şi decembrie 2008 a fost vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor.

Ales deputat şi în legislatura 2008-2012, în circumscripţia electorală nr. 27 Mehedinţi, colegiul uninominal nr. 4, pe listele Alianţei Politice PSD + PC. Din octombrie 2009 demisionează din PSD şi devine parlamentar independent. Din septembrie 2011 activează în Grupul parlamentar progresist, al cărui lider a fost până în mai 2012. A fost membru al Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi şi al Comisiei pentru regulament. Între februarie şi septembrie 2012 a fost vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, funcţie în care a fost reales la 3 septembrie 2012.

Ales deputat de Buzău, pe listele USL, în decembrie 2012. Din decembrie 2012 este secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor. Este membru în Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi; Comisia comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale; preşedinte al Comisiei parlamentare de anchetă pentru verificarea legalităţii achiziţiei terenurilor din zona comunei Nana, judeţul Călăraşi.

Este vicepreşedinte al Uniunii Naţionale pentru Progresul României. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata