Fiscul îl execută pe fostul prefect de Iaşi, Bodea, pentru o amendă rutieră

27

Finantele Publice Locale vor sa il execute silit pe fostul prefect de Iasi Marius Bodea pentru o amenda neplatita cu toate că a fost contestată în instanţă.

Acesta a dat in judecata Directia Economica si de Finante Publice Locale Iasi pentru a contesta, de această dată, executarea silita inceputa de Directia Economica, se consemnează în Ziarul de Iaşi. „Eu am contestat acea amenda dată de Poliţia Constanţa, in instanta din judeţul respectiv, pentru ca a fost data nelegal.

Era o maşină de politie care a frinat brusc pe drum, in fata mea, ca sa ma poata inregistra cu radarul, si nu cred ca a fost facuta o inregistrare corecta a vitezei pe care o aveam”, a adaugat fostul prefect de Iasi.
Acesta a precizat ca, atit timp cit procesul de la Constanta este pe rol, reprezentantii Directiei Economice si de Finante Publice Locale Iasi nu aveau dreptul sa inceapa executarea silita.

(sursa: Ziarul de Iasi)