Guvernul introduce impozitul suplimentar pentru proprietarii de locuințe multiple
O nouă măsură fiscală adoptată în ședința din 30 iunie
În data de 30 iunie, Guvernul României a aprobat o ordonanță de urgență care vizează instituirea unui impozit suplimentar pentru persoanele fizice ce dețin cel puțin două locuințe. Conform surselor oficiale, această măsură are scopul de a reglementa și a crește veniturile la buget printr-o supraimpozitare specifică.
Detalii despre taxa de solidaritate
Proiectul legislativ modifică articolul 252 din Legea nr. 571/2003, cunoscut ca fiind Codul fiscal. Astfel, proprietarii care dispun de două sau mai multe clădiri destinate locuirii vor fi obligați să achite o taxă denumită „taxa de solidaritate”, cuprinsă între 65% și 300% din impozitul pe proprietate.
Structura impozitului
Conform noilor reglementări:
- 65% din impozitul datorat va fi aplicat pentru prima clădire în afara celei principale.
- 150% se va aplica pentru a doua clădire.
- 300% va fi taxa impusă asupra celei de-a treia clădiri și a tuturor celor ulterioare.
Este important de menționat că inițial, proiectul prevedea un nivel mai scazut al acestei taxe, între 50% și 200% din impozitul datorat.
Modificări recente în legislație
Această supraimpozitare fusese inclusă anterior într-o ordonanță adoptată săptămâna trecută, care prevedea și majorarea TVA-ului la 24%, însă Executivul a decis să elimine această măsurare specific privind supraimpoziția în cadrul unei ședințe extraordinare desfățurate luni.
Prin aceste modificări fiscale, Guvernul își propune nu doar creșterea veniturilor bugetare dar și o redistribuire echitabilă a resurselor financiare în societate.