Kempo: Cinci medalii de aur pentru România în prima zi a Mondialelor de la Budapesta

Sportivii români au cucerit cinci medalii de aur din cele 28 puse în joc în prima zi a Campionatelor Mondiale de kempo de la Budapesta, potrivit unui comunicat.

Astfel, Alina Pascu/Mirel Drăgan s-a impus la self-defense combat, iar Yamato Zaharia, Costin Macovei, Rinu Trașcă și Zsolt Balla au câștigat aurul la submission.

În schimb, campionii en titre Tolea Ciumac și Aurel Pirtea au fost eliminați din primul tur la Mondiale.

După prima zi, România se află pe locul patru în clasamentul pe națiuni, ”iar misiunea lui Amatto Zaharia, antrenorul lotului național, de a urca pe podium, pare aproape imposibilă în condițiile în care o parte din campionii noștri au fost eliminați din primul tur”, precizează sursa amintită.

La Mondialele de kempo de la Budapesta s-au aliniat 482 de sportivi din 34 de țări.

La competiție a fost prezent și Marius Vizer, președintele Federației Internațional de Judo și al organizației SportAccord. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)