Valeriu Tabără – propus pentru portofoliul Agriculturii

Valeriu Tabără a fost propus pentru portofoliul Agriculturii. Deputatul Valeriu Tabără s-a născut în comuna Sălciua, judeţul Alba, la 1 iulie 1949. Este inginer agronom (1973), iar în 1984 a devenit doctor în agronomie.

În perioada 1997-2001 a fost preşedintele Partidului Unităţii Naţiunii Române (PUNR), după ce între 1992 şi 1997 a fost vicepreşedintele acestei formaţiuni. Din 2002 este membru PDL, iar din 2004 vicepreşedinte PDL Timiş.
În perioada 18 august 1994- 3 septembrie 1996 a fost ministru al Agriculturii şi Alimentaţiei, în Guvernul condus de Nicolae Văcăroiu. Valeriu Tabără a fost propus la 9 noiembrie 2009 pentru funcţia de ministru al Agriculturii de către premierul desemnat Liviu Negoiţă.

Valeriu Tabără se află la cel de-al patrulea mandat de deputat de Timiş, ocupând această funcţie şi în legislaturile 1992-1996, 1996-2000 şi 2004-2008. În perioada 1996-2000 a fost preşedintele Comitetului Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare şi vicepreşedinte al Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaţilor.
În legislatura 2004-2008, Valeriu Tabără a fost vicelider al grupului parlamentar al Partidului Democrat (feb. 2005-sep. 2008), secretar al Biroului Permanent (sep.-dec. 2008) şi vicepreşedintele Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice.

În actuala legislatură, este preşedintele Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice. Valeriu Tabără este şi profesor universitar, având peste 200 de lucrări ştiinţifice publicate. Din 2008 este membru titular al Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România (AOSR). Din 2006, este preşedintele Secţiei de cultura plantelor din Academia de Ştiinţe Agricole şi Ştiinţifice (ASAS), iar din 2009 vicepreşedintele ASAS.
În anul 2007 a fost desemnat cetăţean de onoare a comunei natale, Sălciua-Alba, în acelaşi an primind şi premiul Academiei române ‘Gh. Ionescu-Siseşti’. În 2008, Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice Bucureşti i-a acordat premiul ‘N. Săulescu’, iar în 2009 a fost distins cu Meritul Academic al Academiei Române
Este căsătorit şi are doi copii.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata