Volksbank invită clienții să-și actualizeze contractele de credit
Modificări importante pentru debitorii băncii
Volksbank a anunțat că toți clienții care au contracte de credit sunt invitați să se prezinte la agenția de unde au obținut împrumutul, până pe 17 septembrie, pentru a efectua modificările necesare conform Ordonanței 50. Banca subliniază că, în cazul majorității clienților, „obligațiile de plată vor cunoaște o mică descreștere„.
Detalii despre modificările aduse contractelor
Printre principalele ajustări ce vor fi implementate se numără:
- Calculul ratei dobânzii: Pentru creditele fără „dobândă fixă”, rata dobânzii curente va fi stabilită pe baza unor indici de referință independenți (Euribor/Libor CHF/Robor), la care se va adăuga o marjă fixată. Această marjă va fi determinată prin scaderea din valoarea procentuală a ratei dobânzii valabile la data de 21 iunie 2010 a indicelui corespunzător.
- Eliminarea comisionului de rambursare anticipată: Acest comision va fi eliminat din contractele cu dobândă variabilă.
- Redenumirea comisionului de risc: Comisionul inițial denumit „comision de risc” va fi redenumit „comision de administrare credit” și va rămâne datorat conform convențiilor semnate cu clienții.
Aceste schimbări vin ca parte a eforturilor băncii pentru adaptarea condițiilor financiare la reglementările recente și pentru sprijinirea debitorilor în gestionarea mai eficientă a obligațiilor lor financiare.