Creșterea numărului de focare de pestă porcină africană în județul Olt
Două noi focare confirmate în Corabia și curtișoara
În județul Olt, autoritățile veterinare au raportat miercuri confirmarea a două noi focare de pestă porcină africană (PPA) în localitățile Corabia și Curtișoara. Astfel, numărul total al focarelor active a ajuns la 121, dintre care 58 au fost deja declarate stinse, conform Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Olt.
Focarele active și măsurile luate
Conform comunicatului DSVSA Olt, în prezent sunt considerate active 63 de focare situate în localitățile Ianca, Orlea, Studina, Gura Padinii, Colonești, Grojdibodu, Gîrcov, Obârșia Nouă, Potcoava , Perieți și Grădinile. În contrast cu acestea, 58 de focare din zone precum Sprîncenata sau Dăneasa au fost stinse.
Autoritățile veterinare au informat că până acum au fost eliminați un total de 1.014 porci din gospodăriile nonprofesionale afectate. De asemenea, ca parte a măsurilor preventive suplimentare s-au ucis 2.036 porci din gospodării situate în Cilieni și alte localități.
Despăgubiri acordate proprietarilor afectați
Pentru a compensa pierderile suferite de proprietarii afectati de PPA, DSVSA Olt a achitat suma totală de 2.152.613 lei pentru despăgubirile solicitate prin intermediul dosarului depus pentru cele 522 exploatații impactate.
Cazuri confirmate la mistreți
Pe lângă cazurile menționate anterior la porcii domestici, autoritățile sanitare au identificat trei cazuri pozitive la mistreți vânați pe fondurile cinegetice nr. 40 Dăneasa și nr. 35 Orlea.
De asemenea,este importent să se menționeze că pesta porcină africană a fost detectată recent într-o fermă din Ipotești care aduna aproximativ 3.700 animale.
În zonele restricție stabilite în jurul focarelor active este interzis atât comerțul cu porci cât și mișcarea cărnii sau produselor derivate din carne porc.